Poszukiwanie pracy po świętach i Nowym Roku to wyzwanie, szczególnie dla opiekunek osób starszych. Ofert jest nieco mniej niż w grudniu, a chętnych bardzo dużo. Co zrobić, gdy nie chcemy czekać zbyt długo, a interesujących ogłoszeń wciąż nie ma? Jak szukać najlepszych ofert? A także, co zrobić, by praca w opiece w Niemczech przebiegła bezpiecznie? Na te pytania odpowiadamy w dzisiejszym artykule.

Dokładnie weryfikujmy dostępne oferty pracy w opiece

Duża liczba kandydatów do pracy w charakterze opiekuna seniorów często napędza tak zwany „czarny rynek”. Wykwalifikowane osoby chcą wyjechać do pracy w opiece od zaraz, a poszczególne agencje nie zawsze są w stanie pomóc. Rośnie więc liczba ogłoszeń prywatnych, na które odpowiadają opiekunki. Zdarza się, że są to oferty pracy „na czarno”, które nie obejmują pisemnej umowy. Kuszą za to atrakcyjnymi stawkami. Warto wiedzieć, że jeśli podejmiemy się takiej pracy, nie mamy gwarancji, że dostaniemy nasze pieniądze. Dodatkowo nie chroni nas prawo. Aby więc mieć pewność, że noworoczny wyjazd do opieki przebiegnie pomyślnie, skorzystajmy z ofert zamieszczonych w sprawdzonych miejscach – takich jak SenioPort.

praca w opiece

Dlaczego warto korzystać z ofert profesjonalnych firm? Oto kilka powodów:

  • oferują legalną pracę od uczciwych pracodawców,
  • agencje zajmują się kompleksową organizacją wyjazdu – my nie musimy nic załatwiać,
  • otrzymujemy regularną pensję w oparciu o pisemną umowę,
  • możemy liczyć na wsparcie koordynatora.

Niemcy to kraj, gdzie najłatwiej można znaleźć pracę dla opiekunki. Jeżeli więc chcemy podjąć takie zatrudnienie, dobrze jest śledzić na bieżąco zamieszczane ogłoszenia. SenioPort gromadzi oferty od wielu agencji, dzięki czemu oszczędzimy czas. Nie będziemy musieli „na piechotę” wyszukiwać pojedynczych stron internetowych.

Skorzystajmy z nowoczesnych rozwiązań                  

Dziś opiekunka osób starszych może wziąć sprawy w swoje ręce. Jeżeli mimo poszukiwań nie znaleźliśmy idealnej dla nas oferty, sami zamieśćmy ogłoszenie. Na portalu SenioPort mamy taką możliwość. Jakie informacje powinny się znaleźć w naszym ogłoszeniu?

  • dane: imię, nazwisko, wiek
  • doświadczenie w opiece nad osobami starszymi
  • stopień znajomości języka niemieckiego
  • termin podjęcia pracy (data, od której możemy być na zleceniu)
  • numer telefonu i adres e-mail

praca w Niemczech

Jeśli szukamy ofert pracy w opiece w Niemczech, postarajmy się dobrze określić znajomość języka. Dzięki temu dostaniemy oferty idealnie dopasowane do naszych kwalifikacji oraz oczekiwań.

Praca dla opiekunki: jakich ogłoszeń unikać?

Oczywiście możemy wpisać w wyszukiwarkę hasło: „dam pracę opieka nad starszą osobą” i odpowiadać na wszystkie oferty, jakie się pojawią. Warto jednak nieco bardziej im się przyjrzeć – niektóre powinny wzbudzić naszą czujność. Są to na przykład propozycje pracy w Niemczech bez języka. Opiekunki, które nie znają niemieckiego, podejrzewają, że trafią do polskiej rodziny mieszkającej za naszą zachodnią granicą. Wyjazd zupełnie bez znajomości języka nie jest jednak polecany. Nawet jeśli podopieczny i jego rodzina mówią po polsku, to w innych sytuacjach jesteśmy skazani na język niemiecki. Nie dogadamy się po polsku na poczcie, u lekarza czy w sklepie. Wyjeżdżając do pracy w Niemczech, warto więc znać język chociażby na poziomie podstawowym.

opieka nad seniorem

W ostatnim czasie w sieci spotyka się coraz więcej prywatnych ofert. Opiekunki chętnie decydują się na pracę w Niemczech bez pośredników. Powodem są obietnice wyższego wynagrodzenia, niż w przypadku współpracy z agencją. Minusem jest fakt, że trzeba samodzielnie pilnować wszelkich kwestii prawnych. Trudniej jest też znaleźć legalną pracę. Na dodatek kwestia dojazdu do Niemiec i powrotu leży po naszej stronie. Może się też zdarzyć, że rodzina niechętnie będzie wypłacała wynagrodzenie albo nie zrobi tego w ogóle. Nie mamy również ubezpieczenia zdrowotnego i społecznego. Warto więc dokładnie sprawdzać wszystkie ogłoszenia i nie odpowiadać na te, które budzą wątpliwości. Upewnijmy się, że w nowym roku również znajdziemy bezpieczną i legalną pracę.