Wyobraźmy sobie, że znaleźliśmy wymarzoną ofertę pracy w opiece seniora. Po głowie kołacze się nam myśl: „Żeby tylko mnie wybrali…” Zwykle o tym, czy dana opiekunka osoby starszej przyjedzie na sztelę, decyduje rodzina podopiecznego oraz agencja. Co zatem możemy zrobić, żeby zwiększyć swoje szanse na zatrudnienie w opiece w Niemczech? Jak zaprezentować się przed przyszłymi pracodawcami?

Na to zwracają uwagę agencje opiekunek

W każdej firmie zatrudniającej opiekunki seniora rekrutacja wygląda niemal tak samo. Pierwszy krok należy do nas: to my wysyłamy aplikację albo dzwonimy bezpośrednio do konsultanta z zapytaniem o pracę. Niezależnie jednak od sposobu kontaktu rekruter będzie nas prosił o dostarczenie CV. Najważniejszymi jego elementami są:

 • znajomość języka niemieckiego (opiekunka osoby starszej powinna go znać w stopniu co najmniej komunikatywnym. Im lepiej mówimy po niemiecku, tym większa szansa na dobrze płatne zlecenie),
 • doświadczenie w opiece nad seniorem (może to być doświadczenie zawodowe, skończone szkoły pielęgniarskie i przygotowujące do pracy w opiece. Liczy się jednak także opieka nad starszą czy schorowaną osobą z rodziny),
 • odpowiedzialność, rzetelne wykonywanie obowiązków, sumienność w pracy,
 • dyspozycyjność,
 • umiejętność organizowania sobie czasu pracy, bycie elastycznym,
 • spokój, empatia i miłe usposobienie,
 • dodatkowe umiejętności, takie jak ukończone kursy zawodowe, prawo jazdy,
 • referencje z poprzednich szteli.
opiekunka seniora

Pamiętajmy, żeby w CV podawać informacje zgodne ze stanem faktycznym. Jeśli znamy język niemiecki w stopniu komunikatywnym, nie wpisujmy płynnej znajomości. Po pierwsze, zostanie to szybko zweryfikowane w trakcie rozmowy z rekruterem, a po drugie, może rodzić problemy i nieprzyjemności podczas zlecenia.

Jeśli spełniliśmy wszystkie warunki i zyskaliśmy akceptację rekrutera, czas na wybór konkretnych zleceń. Konsultant zapyta nas, jakie są nasze oczekiwania i wymagania. W tym miejscu możemy wspomnieć o regionach, jakie nas interesują, o preferencjach dotyczących stanu zdrowia podopiecznego. Dzięki temu będzie mógł dopasować do nas idealną ofertę i zwiększyć szansę na to, że rodzina seniora nas wybierze.

Idealna opiekunka osoby starszej – jak ją widzi rodzina

Istnieją sytuacje, kiedy o jedno stanowisko ubiega się kilku kandydatów. Wtedy decyzję podejmuje rodzina, która poszukuje opiekunki do osoby starszej. Warto wiedzieć, że bliscy seniora kierują się nieco innymi kryteriami, niż agencje zatrudniające do opieki w Niemczech. Firmy badają przede wszystkim przygotowanie do pracy, profil kandydata i umiejętności zawodowe. Dla rodzin ważne są oprócz tego wygląd i zainteresowania przyszłego opiekuna. Dlatego dobrze jest wraz z aplikacją dostarczyć kilka profesjonalnych zdjęć. Nie musi to być fotografia „do paszportu”, na której większość z nas nie wychodzi korzystnie. Wystarczy aktualne zdjęcie, koniecznie z uśmiechem. Zapytajmy w agencji o możliwość ich zrobienia – niektóre firmy publikujące ogłoszenia na SenioPort oferują taką usługę opiekunom. A jeśli mamy fotografie z poprzednich szteli, na których jesteśmy wraz z podopiecznym, również je dołączmy. Uwiarygodnią nas w oczach przyszłych pracodawców i sprawią, że ci spojrzą na nas przychylnie.

Bliscy podopiecznego często są też zainteresowani pasjami opiekunki. Jeśli mamy więc jakieś hobby, spokojnie możemy się nim pochwalić w CV. Być może okaże się, że jest ono zbieżne z zainteresowaniami podopiecznego? Śmiało wpisujmy też ulubione zajęcia, które pomagają w aktywizacji seniora. Są to na przykład:

 • pieczenie ciast i ciasteczek,
 • gry planszowe i karciane,
 • rozwiązywanie krzyżówek,
 • robótki na drutach albo na szydełku,
 • malowanie, wyszywanie, haftowanie.

Pamiętajmy, żeby chwalić się tylko tymi pasjami i zainteresowaniami, jakie faktycznie posiadamy. Dzięki temu będziemy nie tylko bardziej wiarygodni, ale też zyskamy szansę na wykorzystanie swojego hobby w pracy.

opieka Niemcy

Jakie cechy powinna posiadać opiekunka osoby starszej?

Praca w opiece seniora jest przeznaczona dla osób wyróżniających się empatią i cierpliwością. Empatia jest potrzebna, by wczuć się w sytuację osoby starszej, ale nie przejmować na siebie jej emocji. Cierpliwość natomiast przydaje się w sytuacjach, kiedy podopieczny ze względu na wiek czy choroby nie jest w stanie sprawnie poradzić sobie z codziennymi czynnościami.

Opiekunki powinny cechować się spokojem, łatwością nawiązywania kontaktów oraz troską o podopiecznego. Bardzo ważna jest tutaj sympatia do starszych osób, a także życzliwość. Dobry opiekun lub opiekunka umie się też zaadaptować do aktualnej sytuacji i nawiązać kontakt z seniorem. Nie jest natomiast wymagane wykształcenie medyczne, chociaż w przypadku niektórych ofert pracy mile widziane. Istotna jest za to siła fizyczna – niektóre czynności związane z opieką nad osobą starszą wymagają większego wysiłku.

Jeśli posiadamy wymagane kwalifikacje, mamy motywację do wykonywania zawodu opiekunki, a na poprzednich sztelach zyskaliśmy dobre referencje, nie musimy się martwić. Niejedna rodzina z pewnością wybierze takiego opiekuna.