Zachowania agresywne u seniorów są częstym problemem w pracy opiekunów osób starszych. Jeśli zatem decydujemy się na pracę w opiece, warto być przygotowanym na różne sytuacje. W dzisiejszym artykule skupimy się więc na tym, jak opiekunka dla seniora może radzić sobie z agresją u osób starszych i jak rozpoznawać jej pierwsze symptomy. Zapraszamy do lektury!

Źródła i rodzaje agresji u osób starszych

Nasz podopieczny zachowuje się agresywnie? Na początku postarajmy się zrozumieć, jakie są przyczyny takiego zachowania. Przyjrzyjmy się seniorowi i temu, jak reaguje na codzienne sytuacje. Być może agresja była jednorazową odpowiedzią na stres. Jeśli jednak powtarza się ona regularnie, problemem mogą być zaburzenia zdrowotne. Agresje zwykle wywołują czynniki:

 • Psychiczne: osoba starsza nie może pogodzić się z myślą, że jest zależna od innych. Odczuwa też lęk przed starzeniem się, bólem i chorobami.
 • Fizyczne: spotykane zwłaszcza wśród seniorów cierpiących na przewlekłe schorzenia. Związany z nimi długotrwały ból może doprowadzać podopiecznych na skraj wytrzymałości.
 • Biologiczne: winowajcą jest tutaj niedobór witamin i składników mineralnych. Taki stan rzeczy powoduje pogorszenie samopoczucia, zniecierpliwienie, a nierzadko też frustrację.
 • Chorobowe: związane ze schorzeniami otępiennymi, takimi jak demencja albo choroba Alzheimera.

opieka nad agresywnym seniorem

Dobrym pomysłem będzie więc obserwowanie podopiecznego i próba zrozumienia, dlaczego jest agresywny. Jeśli przyczyną jest dokuczliwy ból, być może umówienie wizyty u lekarza pomoże rozwiązać problem. A jeżeli senior czuje się samotny i przez agresywne zachowanie próbuje zwrócić na siebie uwagę, powiedzmy o tym rodzinie. Częstsze kontakty z ludźmi poprawią samopoczucie osoby starszej. Inaczej jest w sytuacji, kiedy agresję wywołują choroby otępienne. W takich przypadkach podopieczny staje się niekiedy niebezpieczny dla otoczenia, a przede wszystkim dla siebie. Warto wiedzieć, że ataki nie są wywołane żadnym bodźcem – poza chorobą. Nie ma więc na nie lekarstwa, a opiekun seniora musi nauczyć się, jak z nim postępować.

Dobrze, jeśli opiekunka osób starszych wie, jak przebiegają ataki agresji. Zwykle zaczyna się od tak zwanej agresji biernej. Podopieczny nie atakuje ani słowami, ani rękoma, ale zaciśnięte usta, pięści i napięcie w ciele zdradzają duże zdenerwowanie. Innym rodzajem agresji, którą można spotkać wśród osób starszych, jest bunt. Senior odmawia współpracy z opiekunką, utrudnia codzienne czynności, nie słucha próśb ani poleceń. Często lekceważy opiekuna i bada granice jego cierpliwości.

Sposoby na agresywne zachowania seniorów

Jak radzić sobie z agresją u podopiecznego? Oto kilka cennych porad od naszych Opiekunek.

Daniela P.: To może być Alzheimer lub demencja, albo jeszcze choroba psychiczna – te trzy są podobne. Trzeba dużo czasu, pracy i wyrozumiałości do tych osób, dobrego ich traktowania: z uśmiechem, bez nerwów, łagodnie, a problem zniknie. Trzeba też dużo wiedzy o opiece nad takimi osobami: dlaczego są agresywne itp.

Barbara Ch.: Gdy się zdenerwuje, to najlepiej nie reagować i odczekać, a za chwilę atak przejdzie. Gdy będzie Pani reagowała, to jego to podbuduje. Ja zostawiałam na moment taką osobę i czekałam, aż szał minie. Ignorować i nie pokazywać że udało mu się Panią zdenerwować – u mnie to zadziałało.

Katarzyna M.: Miej pod ręką albumy zdjęć albo książki z pięknymi widokami. Mojemu podopiecznemu to pomaga, szybko się uspokaja.

Maria Sz.: Po prostu być na tyle silną, żeby sobie nie pozwolić i próbować dalej zapanować nad sytuacją. A jeśli to nie pomoże, wyjechać. Dobrym pomysłem jest też wyznaczanie granic po to, żeby ta osoba zobaczyła, że nie pozwolimy na wszystko.

Jole G.: Nie każda z nas nadaje się do takiego podopiecznego. Miałam taki przypadek demencji agresywnej… na początku było źle, ale odpowiednio dobrane lekarstwa jakoś zatrzymały tą jego agresję. Trzeba mieć dużo cierpliwości. Zostałam tylko dlatego, że bardzo się do niego przyzwyczaiłam i nie chciałam zmieniać miejsca pracy. Każdy przypadek jest jednak inny. Życzę dużo samozaparcia, a jeśli nie wytrzymujesz, zmień po prostu miejsce pracy. Bo nie każdy da radę.

Dorota Cz.: Zawsze mów, że Ci go szkoda… że będzie chory albo że się zmęczy, czy zrobi sobie krzywdę itp. Bez konfliktów, ale i bez uległości.

opiekunka seniora

Małgorzata J.: Proszę zgłosić agresję rodzinie i lekarzowi. Można dobrać leki uspokajające i wyciszające. Będzie to z korzyścią również dla samego podopiecznego.

Barbara P.: Nigdy go nie prowokuję. Spokój, uśmiech i dużo rozmowy.

Agnieszka M.: Ja osobiście miałam to szczęście, że rodzina mieszkała daleko. Zadzwoniłam do lekarza, by umówić wizytę domową, powiedziałam co i jak, i zmienił leki. Po uzgodnieniu z córką, że chce sama przypilnować, by podopieczna dostawała leki na czas, zrezygnowaliśmy z Pflegedienst w ciągu dnia. Przychodzili tylko do innych rzeczy wieczorami. Podopieczna się wyciszyła i później sama dziękowała, mówiła, że czuje się lepiej.

Bożena Zofia Z.: Miałam taką podopieczną, na jej agresję odpowiadałam dobrocią i spokojem. I ona pokorniała.

Co może zrobić opiekunka dla seniora agresywnego?

Jeśli agresja nie wkroczyła jeszcze w zaawansowane stadium, a senior nikomu nie zagraża, można podjąć się opieki domowej nad taką osobą. Opiekunka powinna jednak wiedzieć, jak przygotować się do pracy z agresywnym podopiecznym.

 • Podstawową kwestią jest wizyta u lekarza i dokładne badania. Niektóre zachowania agresywne mogą mieć swoje źródło w poważnych chorobach.
 • Sprawdźmy, na jakie sytuacje senior reaguje agresywnie. Jeśli jego złość wzbudzają konkretne tematy, osoby albo przedmioty, starajmy się ich unikać.
 • Mówmy spokojnym tonem, ale jednocześnie reagujmy szybko, stanowczo i zdecydowanie. Nie odpowiadajmy agresją na agresję, gdyż to tylko spotęguje negatywne emocje u podopiecznego. Utrzymujmy kontakt wzrokowy, nie uśmiechając się. Dzięki temu osoba starsza zrozumie, że nie będziemy tolerować takiego zachowania.
 • Używajmy prostych wyrażeń, budujmy nieskomplikowane zdania. Nie tłumaczmy podopiecznemu, dlaczego ma wykonać polecenie, ale pokażmy mu, że tego oczekujemy. Podczas ataku agresji do seniora może nie docierać to, co mówimy.
 • Pamiętajmy, że to nie my jesteśmy przyczyną agresywnego zachowania osoby starszej.
 • Starajmy się nie ignorować agresji podopiecznego.
 • Utrzymujmy kontakt z rodziną seniora – jeśli ten przestanie z nami współpracować, możemy do nich zadzwonić. Przedstawmy nasze obserwacje oraz wnioski, możemy też zasugerować wizytę u specjalisty.

Praca z agresywnym podopiecznym nie jest łatwa. Jeżeli opiekunka dla seniora czuje, że przestaje sobie radzić, a bliscy osoby starszej nie są skorzy do pomocy, warto skontaktować się z koordynatorem. W opiece nad starszymi osobami najważniejsze jest nasze zdrowie psychiczne. Jeśli jesteśmy spokojni i pogodni, możemy zapewnić podopiecznemu taką opiekę, jakiej najbardziej potrzebuje.