Złożenie deklaracji podatkowej za ubiegły rok to obowiązek każdego pracującego obywatela Polski. Zobowiązane są do tego też opiekunki osób starszych pracujące w Niemczech. I tu pojawia się pytanie: czy rozliczenie PIT przeprowadzić za granicą, czy w Polsce? To zależy od tego, na jaką umowę pracuje opiekunka oraz czy ma status rezydenta podatkowego. Co się kryje za tymi stwierdzeniami? Odpowiadamy w poniższym artykule.

Rozliczenie PIT 2020 – kto może rozliczać podatek w Niemczech

W Polsce zwykle rozliczają się te opiekunki, które współpracują z polskimi agencjami na podstawie umowy-zlecenia. Tak samo wygląda to wtedy, gdy mamy założoną działalność gospodarczą w kraju. Natomiast podatek w Niemczech rozliczają te opiekunki, które zawarły umowę na niemieckich warunkach albo posiadają Gewerbe. Warto też wspomnieć, że można być rezydentem lub nierezydentem podatkowym w Niemczech. Rezydentem stajemy się wtedy, gdy jesteśmy obywatelem Niemiec albo przebywamy na terenie tego kraju minimum pół roku. Druga ważna sprawa to ośrodek interesów osobistych. Może to być mieszkanie, dom, firma, a także rodzina.

rozliczenie e-pit

Przykładowo: jesteśmy w Niemczech ponad 6 miesięcy, a w Polsce zostawiliśmy własny dom – czyli jesteśmy polskim rezydentem. Mamy więc obowiązek złożenia deklaracji PIT-37. Jeżeli prowadzilibyśmy gospodarstwo domowe albo działalność w Niemczech, wtedy bylibyśmy rezydentem niemieckim. Inaczej wygląda sytuacja, w której przebywamy w Niemczech krócej niż 183 dni. Według prawa niemieckiego podlegamy wtedy ograniczonemu podatkowi dochodowemu. Jeśli zatem mamy dochody z pracy za granicą, podatek będzie naliczony tylko od nich. Natomiast w Niemczech powinniśmy zapłacić podatek dochodowy od osób fizycznych (czyli Lohnsteuer).

Jaki PIT zatem musi złożyć opiekunka, która nie posiada statusu rezydenta podatkowego w Niemczech?

  • Jeśli pracuje na umowę zlecenie w polskiej agencji – składa PIT-37.
  • Przy umowie z niemieckim pracodawcą – wypełnia PIT-36 z załącznikiem PIT-ZG.

W jaki sposób rozlicza PIT opiekunka w Niemczech

Jak rozliczają PIT opiekunki osób starszych będące w Niemczech na szteli? Oto przydatne porady od naszych Opiekunek.

Ewa R.: Urząd skarbowy sam mnie rozlicza. Już dawno jestem rozliczona.

Janina S.: Urzad Skarbowy rozlicza, ja tylko akceptuję. Jak muszę zwracać, to sprawdzam –  jak na zero, to jest okej.

Maria K.: Przez internet, ale tylko wtedy gdy masz aktualne PITy za dany rok. Gdy nie masz, wtedy też przez internet, ale przypuszczalnie dochody wyliczone mogą być przez Ciebie z pamięci. Ważne, aby pierwsze zeznanie wysłać do końca kwietnia. Korektę możesz zrobić w każdej chwili, także po końcu kwietnia. Dla korekt terminów nie ma.

Barbara N.: Księgowa online.

Jolanta D.: To zależy ile masz rodzajów źródeł dochodu. Jeżeli tylko umowy zlecenia lub umowy o pracę, można zalogować się na stronie US przez profil zaufany i tam zatwierdzić przygotowane przez nich rozliczenia. Ja tak w tym roku robiłam.

Gabriela S.: Mnie rozliczył syn. Przysłał do podpisania, odesłałam i załatwione.

Barbara B.: Elektronicznie, przez bank.

rozliczenie PIT 2020

Rozliczenie podatku z zagranicy w Polsce

Do rozliczenia PIT 2020 potrzebny jest druk PIT-11, który powinniśmy dostać od zatrudniającej nas agencji. Firma ma na to czas do 2 marca 2021. Zwykle dokument przychodzi pocztą, ale niektóre firmy wysyłają go e-mailem, który wymaga potwierdzenia odbioru. W tym roku w życie weszło też ułatwienie, czyli e-PIT. Mogą z niego skorzystać te opiekunki osób starszych, które otrzymały PIT-11 i rozliczają się za pomocą PIT-37. Zeznanie podatkowe zostaje przygotowane automatycznie. Wystarczy wejść na stronę https://www.podatki.gov.pl/pit/twoj-e-pit/ – znajdziemy tam dokument udostępniony przez Krajową Administrację Skarbową. Aby go zobaczyć, będziemy potrzebować:

  • Numeru PESEL (albo daty urodzenia lub NIP-u – dla prowadzących działalność gospodarczą,
  • Kwoty przychodu z rozliczenia za rok 2019,
  • Kwoty przychodu z 2020 roku od jednego pracodawcy,
  • Wysokości kwoty nadpłaty/niedopłaty podatku z 2019 roku.

Możemy również zalogować się, korzystając z profilu zaufanego. Taki automatycznie przygotowany e-PIT można skorygować. Jeśli mamy taką możliwość, możemy dopisać dodatkowe ulgi i odliczenia, wskazać, na co chcemy przeznaczyć 1% podatku albo zmienić podany numer konta bankowego. Po wprowadzeniu potrzebnych zmian i zatwierdzeniu pobieramy Urzędowe Poświadczenie Odbioru. A jeśli korekty nie są potrzebne? Akceptujemy deklarację taką, jaką jest i pobieramy dokument. Gotowe – teraz wystarczy czekać na zwrot podatku za pracę w Niemczech. Do kiedy rozliczyć e-PIT oraz standardowy PIT? Pamiętajmy, że czas na złożenie deklaracji mamy do 30 kwietnia 2021 roku. Jeżeli nie uda nam się przed tym terminem zalogować do portalu, system uzna automatyczne rozliczenie PIT za złożone. Warto też wiedzieć, że urząd skarbowy ma 45 dni (od daty złożenia dokumentu) na zwrot nadpłaty podatku.