Wszystkie opiekunki współpracujące z agencjami marzą o tej chwili. Rozlega się dzwonek telefonu – dzwoni koordynator z naszej firmy. Ma dla nas wymarzoną ofertę, w stu procentach zgodną z naszymi wymaganiami. Pierwszy wyjazd do pracy w Niemczech już za dwa tygodnie! Teraz czas na przygotowania. Jak uniknąć zbędnego stresu i mieć pewność, że o niczym nie zapomnieliśmy? Oto kilka rad dla początkujących opiekunek seniora.

Dobra agencja załatwi za nas wszelkie formalności

Decydując się na współpracę z renomowaną agencją, mamy pewność, że koordynator nie zostawi nas samych. Dlatego tak ważne jest, żeby szukać pracy w sprawdzonych miejscach – chociażby na portalu SenioPort. Wszystkie firmy i instytucje publikujące tutaj ogłoszenia są sprawdzane pod kątem legalności działań i uczciwości. Pracownicy załatwią więc za nas formalności związane z drukiem A1 i kartą EKUZ. Dodatkowo odpowiedzą na wszystkie pytania związane z umową. Nie musimy się również martwić kwestią transportu. Wiele firm oferuje darmowe przejazdy busami na miejsce zlecenia i z powrotem.

Śmiało więc możemy odetchnąć i ostatnie dni przed wyjazdem poświęcić na relaks. Zróbmy to, co najbardziej lubimy i co pomoże się nam odprężyć. Mogą to być częste spacery, słuchanie muzyki, jazda na rowerze czy czytanie książek. Zgromadźmy w sobie dużą dawkę pozytywnej energii. Będzie nam potrzebna nie tylko podczas pierwszego dnia pracy w Niemczech. Przyda się także sporo cierpliwości oraz empatii. Wyciszenie i relaks pomoże już na początku zbudować dobre relacje z podopiecznym.

wyjazd do pracy w Niemczech

Zabierzmy do pracy w Niemczech wszystko, czego potrzebujemy

Mowa oczywiście o bagażu, który powinien być dobrze przemyślany. Nie można zabrać za dużo, gdyż walizki mogą nie zmieścić się do bagażnika busa. Jednocześnie trzeba wziąć wszystko, co okaże się przydatne na miejscu. Co zatem spakować do walizki?

  • Dokumenty: najważniejszy jest dowód osobisty albo paszport, prawo jazdy (jeśli będziemy jeździć w Niemczech samochodem), dane kontaktowe do koordynatora z agencji i do rodziny podopiecznego. Weźmy również kartę do bankomatu w razie niezapowiedzianych, prywatnych wydatków. Pamiętajmy o tym, że w Niemczech obowiązuje euro. Jeśli pracujemy na Gewerbe, czyli mamy jednoosobową działalność gospodarczą, zabierzmy ze sobą wszystkie dokumenty potwierdzające ten fakt. Dzięki temu udowodnimy w razie kontroli, że pracę w Niemczech podjęliśmy legalnie.
  • Telefon z ładowarką: będzie nam łatwiej kontaktować się z rodziną w Polsce, a także z koordynatorem z agencji. Bez problemu powiadomimy też bliskich, że bezpiecznie dotarliśmy do celu. Upewnijmy się, że mamy opłacony abonament lub doładowaną kartę, a także włączoną usługę roamingu.
  • Ubrania i buty: powinny być przede wszystkim wygodne, żeby nie utrudniały wykonywania codziennych obowiązków. Opieka nad seniorem i aktywizacja, prowadzenie gospodarstwa – te zadania wymagają komfortowego stroju. Przyda się również bardziej eleganckie ubranie, na przykład na wyjście do kościoła. Niezbędne okażą się też wygodne buty, kapcie i klapki, a z dodatków plecak oraz torebka.
  • Kosmetyki, leki, higieniczne drobiazgi: spakujmy te rzeczy, których używamy na co dzień. Wiele produktów zapewne będzie można dokupić w Niemczech, ale warto mieć ze sobą „zestaw startowy”. Dzięki temu na spokojnie poszukamy najbliższego sklepu. Weźmy też własny ręcznik. Przydadzą się również środki higieny osobistej, jak rękawiczki jednorazowe, maseczki czy płyn do dezynfekcji. Nie zapomnijmy o przyjmowanych stale lekach.

praca w Niemczech wyjazd

Dowiedzmy się więcej o podopiecznym i naszej pracy w Niemczech

Jeśli już wiemy, do którego miasta lub w jaki region jedziemy, dobrze jest trochę o nim poczytać. Sprawdźmy, jakie panują tam zwyczaje i tradycje. Włączmy mapę i zorientujmy się, gdzie są najbliższe parki, bulwary czy inne miejsca, w które można pójść na spacer. Warto też zapytać o nieco więcej szczegółów dotyczących seniora. Może polubi dania, które mu przygotujemy? Dobrym pomysłem jest przywiezienie podopiecznemu i rodzinie drobnego upominku z Polski: słoiczka dżemu lub miodu z lokalnej pasieki czy ładnego magnesu na lodówkę.

Nawet, jeśli czujemy się pewnie, mówiąc po niemiecku, nie zaszkodzi odświeżyć sobie paru słówek. Przygotujmy też krótką wypowiedź: dosłownie kilka słów o sobie, którymi powitamy rodzinę i podopiecznego. Dzięki temu unikniemy stresu i gorączkowego szukania w pamięci odpowiednich wyrazów. Gdy już się przedstawimy, zapytajmy, jak będzie wyglądać nasza praca w Niemczech. Dowiedzmy się, jaki jest plan dnia osoby starszej, co lubi robić, jeść, jakie leki przyjmuje. Od razu zróbmy konieczne notatki. I najważniejsze: pamiętajmy o uśmiechu oraz pozytywnym nastawieniu. To pomoże przełamać pierwsze lody i zrobi dobre wrażenie na rodzinie seniora.