Wielu z nas ma trudności ze swobodną komunikacją w obcym języku. Problem dotyka także tych osób, które od lat uczą się niemieckiego. Chociaż w myślach budujemy złożone zdania, to stojąc przed obcokrajowcem, mamy problem ze znalezieniem słów. Istnieją jednak sposoby, dzięki którym możemy pokonać obawy i czerpać przyjemność z mówienia w obcym języku.

Nauka niemieckiego: dla opiekunek jest szczególnie ważna

Bariera językowa potrafi skutecznie utrudnić komunikację z obcokrajowcami. Jeszcze w Polsce doskonale potrafiliśmy używać trudnych konstrukcji, a teraz nie potrafimy wykrztusić prostego zdania. Sprawa robi się trudniejsza w przypadku introwertyków. Trudno im przełamać skrępowanie i ciągle zastanawiają się, czy nie wypadną źle. A jeśli rozmówca doskonale mówi po niemiecku, obawy są jeszcze większe.

Blokady językowej obawiają się zwłaszcza początkujące opiekunki osób starszych wyjeżdżające do Niemiec. W tym zawodzie dobra znajomość niemieckiego to konieczność. Nie należy zatem koloryzować, podając w formularzu bardzo dobry poziom językowy, gdy dopiero co opanowaliśmy podstawy. Umiejętności językowe zostaną zweryfikowane podczas wstępnej rozmowy. Nie trzeba się jednak martwić. Wiele agencji opiekunek oferuje zlecenia z podstawową znajomością języka niemieckiego. Lepiej dobrze znać i rozumieć kluczowe zwroty, niż próbować od razu uczyć się skomplikowanych konstrukcji gramatycznych. Podstawy wystarczą nam do komunikacji z seniorem, robienia zakupów albo załatwiania spraw urzędowych.

kurs niemieckiego dla opiekunek

Język jest dla opiekunki narzędziem pracy. Dzięki niemu może nie tylko rozmawiać z podopiecznym, ale też sprawnie wykonywać swoje codzienne obowiązki. Jeśli zatem potrafimy mówić po niemiecku (co jest zwykle podstawowym wymaganiem w ofertach publikowanych na SenioPort), poradzimy sobie w pracy. Szybciej oswoimy się z nowym miejscem i poznamy życzliwych ludzi.

Zainwestujmy czas w kurs niemieckiego dla opiekunek

Jak ułatwić sobie naukę niemieckiego i przy okazji zyskać pewność siebie? Doskonałym rozwiązaniem będzie kurs językowy. Regularnie wykonywane ćwiczenia i poszerzanie zasobu słówek to klucz do sukcesu w pracy za granicą. Warto wspomnieć, że w zawodzie opiekunki osób starszych ważna jest komunikatywność i otwartość. Te cechy sprawią, że łatwiej nam będzie rozmawiać z obcymi osobami. Wybierając kurs niemieckiego dla opiekunek, skupmy się na tym, żeby zachęcał on do mówienia jak najwięcej. Przyzwyczaimy się do używania zwrotów i wyrażeń używanych w codziennych dialogach.

Oto kilka wyrażeń, których warto się nauczyć na początek (możemy przygotować sobie ściągę – pomoże nam na miejscu):

 • Wie heiβen Sie?[Wi hajsen Zi?] Jak się Pani/Pan nazywa?
 • Ich heiβe Maria [Iś hajse Maria] Nazywam się Maria
 • Ich bin Maria [Iś byn Maria] Jestem Maria
 • Woher kommen Sie? [Woher komen Zi?] Skąd Pani/Pan pochodzi?
 • Ich komme aus Polen [Iś kome aus Polen] Pochodzę z Polski.
 • Ich bin Polin. [Iś byn Polin] Jestem Polką.
 • Wo wohnen Sie? [Wo wonen Zi?] Gdzie Pani/Pan mieszka?
 • Ich wohne in Krakau [Iś wone in Krakał] Mieszkam w Krakowie
 • Herzlich willkommen [Hercliś wilkomen] Serdecznie witamy
 • Guten Morgen! [Gutn Morgn!] Dzień dobry! (do godz. 11.00)
 • Guten Tag! [Gutn Tag!] Dzień dobry! (od 11.00 do 18.00)
 • Grüß Gott! [Gris Got!] Dzień dobry! (zwyczajowo na południu Niemiec i w Austrii)
 • Hallo! [Halo!] Cześć!
 • Guten Abend! [Gutn Abend!] Dobry wieczór! (od godz.18.00)
 • Auf Wiedersehen! [Auf Widerzejen!] Do zobaczenia!
 • Tschüss! [Czis!] Cześć! (na do widzenia)
 • Gute Nacht! [Gute Nacht!]  Dobranoc!

kurs niemieckiego dla opiekunki

Aby nauczyć się niemieckiego, mówmy i słuchajmy jak najwięcej

Najprostszą drogą do przełamania strachu przed komunikacją w obcym języku jest… zmierzenie się ze swoim lękiem. Często obawiamy się mówić, bo uważamy, że za mało umiemy. Tymczasem badania pokazują, że najczęściej winowajcą jest niskie poczucie własnej wartości. Na lekcjach niemieckiego możemy mówić naprawdę dużo, a podczas spotkania z niemiecką rodziną wszystkie wiadomości ulatują nam z głowy. Jak sobie z tym poradzić? Oto kilka rad, które można wykorzystać podczas szteli.

 • Codziennie rozmawiajmy z podopiecznym. On nas nie ocenia, za to potrzebuje kontaktu i rozmowy. Dzięki temu oswoimy się z językiem niemieckim i przyzwyczaimy do prowadzenia dialogów. Poprośmy też seniora, żeby w razie potrzeby zwrócił naszą uwagę na błędy albo je poprawił.
 • Nie uciekajmy przed niemieckojęzycznym radiem czy telewizją. Nawet, jeśli na początku niewiele zrozumiemy, to osłuchamy się z brzmieniem języka. Jeżeli mamy taką możliwość, włączmy film po niemiecku z polskimi napisami.
 • Wyjdźmy między ludzi, na przykład do miejscowego sklepu. To nieco inna rzeczywistość, niż w marketach – tutaj trzeba nawiązać kontakt z ekspedientką. Warto wiedzieć, że rodowici Niemcy nie używają na co dzień skomplikowanych konstrukcji gramatycznych. Tak samo, jak my, mówią prostym, zrozumiałym językiem.
 • Ćwiczmy regularnie i wytrwale. W przyswajaniu nowych słówek ważne jest codzienne ich powtarzanie i częste rozmowy z obcojęzycznymi ludźmi. Tylko wtedy mamy szansę osiągnąć zamierzony efekt.

Niezależnie od tego, ile czasu zajmie nam nauka niemieckiego dla opiekunek – nie zrażajmy się. Postawmy na uśmiech i pozytywną energię, a ludzie chętniej nawiążą z nami kontakt. A zamiast karać siebie samego za niepowodzenia, nagradzajmy się nawet za drobne osiągnięcia. Może to być nawet mały prezent: odcinek ulubionego serialu, nowa książka, weekendowa wycieczka. Jeśli docenimy siebie i swoje możliwości, nauka przyjdzie nam łatwiej.