W dzisiejszym, starzejącym się społeczeństwie europejskim opiekunka lub opiekun osób starszych są niezastąpieni. Muszą więc dbać o siebie i swoje zdrowie fizyczne i psychiczne. Dzięki temu będą w stanie dobrze (i przez długi czas) wykonywać obowiązki zawodowe. Ale jeśli tego nie zrobią, organizm w pewnym momencie może odmówić im posłuszeństwa. Opieka seniora to trudna praca, która wymaga siły i odporności psychicznej. Jak na co dzień możemy dbać o zdrowie i samopoczucie?

Wyzwania dla opiekuna i opiekunki osób starszych w Niemczech

Każdy opiekun lub opiekunka seniora codziennie muszą się mierzyć z różnymi wyzwaniami. Pierwszym z nich jest wyjazd do Niemiec. Przebywanie z dala od rodziny, i to z obcymi ludźmi, potrafi być trudne. Na dodatek nie znamy też naszego podopiecznego. Wszystko jest dla nas nowe – charakter osoby starszej, jego przyzwyczajenia, sposoby reagowania. Nie wiemy, jakie wydarzenia życiowe doprowadziły go do tego momentu. Dopiero codzienna rutyna i rozmowy sprawiają, że zaczynamy się z nim lepiej dogadywać. A na to potrzeba czasu. Naszą siłą jest to, że nie pamiętamy przeszłości podopiecznego, nie jesteśmy z nim związani więzami krwi. Pukamy do jego drzwi z czystą kartą, bez wspomnień dawnych konfliktów czy uprzedzeń.

Opiekunka lub opiekun ma też zazwyczaj większy wpływ na zachowanie i decyzje podejmowane przez seniora. Często zdarza się, że łatwiej im namówić osobę starszą do rehabilitacji czy ćwiczeń umysłowych. Podopieczny chętniej też zwierza się ze swoich problemów i bolączek właśnie opiekunce. Dlaczego? Przede wszystkim nie chce martwić najbliższych, albo też prościej mu prosić o radę właściwie obcą osobę.

opieka seniora

Znaczenie ma też stan zdrowia seniora. Zupełnie inne wyzwania napotkają opiekunowie zajmujący się naturalnie starzejącą osobą, niż ci mający pod opieką obłożnie chorego. Odmienne problemy dnia codziennego będą mieć opiekunki osób starszych cierpiących na choroby otępienne czy zaburzenia psychiczne. Dlatego ważne jest, żeby na bieżąco zdobywać wiedzę na temat schorzenia, na które cierpi nasz podopieczny.

Opieka seniora: jak radzić sobie ze zniechęceniem?

Być może przyjdzie taki dzień, kiedy mimo sympatii do naszej pracy i podopiecznego poczujemy się zniechęceni. Jeśli więc mamy wrażenie, że nie wiemy, co dalej robić – zastanówmy się nad sytuacją. Pomyślmy, na co mamy wpływ, a na co niestety nie. Nie zmienimy przeszłości seniora ani tego, że choruje na przewlekłą chorobę, która z czasem postępuje. Możemy jedynie go wysłuchać i spróbować ulżyć jego cierpieniu. Nie mamy też wpływu na to, że podopieczny się starzeje. Warto więc zaakceptować istniejący stan rzeczy. Nie traktujmy chorego jak osoby zdrowej i nie stawiajmy mu wymagań ponad jego siły. Mobilizujmy go za to do podejmowania aktywności, które jest w stanie wykonać. Dzięki temu podniesiemy jego pewność siebie i pokażemy, że mimo wieku i choroby jest jeszcze samodzielny. Wreszcie, na koniec – mamy wpływ na to, żeby osoba starsza nie czuła się samotna. Oferujmy podopiecznemu wsparcie i swoją obecność, a pomożemy mu lepiej radzić sobie z codziennością.

Co natomiast może zrobić opiekun lub opiekunka pracujący w Niemczech, żeby pomóc sobie samemu? Przede wszystkim zaakceptować siebie i własne emocje, także te negatywne. Opieka nad osobami starszymi bywa wymagająca, czasami męcząca. Nie warto się wiec wstydzić tego, że odczuwamy zmęczenie, rozdrażnienie czy nawet złość. Wiele opiekunek i opiekunów wypiera te emocje, co w efekcie przekłada się na pogorszenie relacji z podopiecznym. Zdarza się, że mają oni bardzo silne poczucie obowiązku. Tak silne, że nie przyznają się przed sobą do własnego zmęczenia, nie potrafią powiedzieć „muszę odpocząć”. Pamiętajmy, że chwila relaksu nie oznacza, że przestaniemy być dobrymi opiekunami. Wręcz przeciwnie – zadbanie o siebie pozwoli nam jeszcze lepiej wypełniać obowiązki. Znajdźmy więc czas, żeby zająć się swoim zdrowiem. Nie zapominajmy o aktywności fizycznej, badaniach profilaktycznych i o kontakcie z innymi ludźmi.

praca w opiece w Niemczech

Jak sprawić, by opieka seniora była łatwiejsza?

Wśród opiekunów i opiekunek osób starszych w Niemczech funkcjonuje pojęcie „trudnego podopiecznego”. Oznacza on seniora, który ma wysokie wymagania względem opiekunki, jest dla niej niemiły i nie chce współpracować. Osoba taka często cierpi na chorobę otępienną albo przewlekłe schorzenia. Co prawda nie zachowuje się tak z premedytacją, ale mimo wszystko sprawia, że codzienność przestaje być przyjemna. Jak sobie z tym radzić? Dokształcać się, czytać o chorobach i zachowaniu seniorów. Mając odpowiednią wiedzę, łatwiej znajdziemy sposób na to, by poradzić sobie w trudnej sytuacji.

Dobrze jest też uświadomić sobie, że opieka seniora i budowanie wzajemnych relacji to proces. Jeśli oczekujemy szybkich efektów, jesteśmy niecierpliwi i chcemy natychmiast osiągnąć cel, możemy się rozczarować. A to niestety przekłada się na zmęczenie i frustrację. W pracy opiekunki w Niemczech przyda się więc cierpliwość i świadomość, że na efekty trzeba będzie poczekać. W rezultacie każdy najmniejszy postęp podopiecznego przyniesie nam radość i poczucie, że dobrze sprawdzamy się w pracy opiekuna.