W pracy towarzyszymy swojemu podopiecznemu przez wiele tygodni. Czasem kilka razy wracamy w to samo miejsce. W efekcie nierzadko rodzi się między nami przywiązanie, a nawet przyjaźń. Dlatego podjęcie decyzji o opuszczeniu seniora na Święta Bożego Narodzenia jest czasami bardzo trudne. Z jednej strony tęsknimy za rodziną i polskimi tradycjami, a z drugiej nie chcemy zostawiać podopiecznego samego. Czy zatem warto zostać na święta w Niemczech? I czego możemy się spodziewać?

Dlaczego opiekunki zostają na zleceniu w święta

Jak już wspomnieliśmy, decyzja o wyjeździe do Polski na święta wynika głównie z tęsknoty za najbliższymi. Boże Narodzenie to bardzo rodzinne święta i często nie wyobrażamy sobie, że mogłoby nas nie być wtedy w domu. Jednak nie wszyscy chcą wracać w tym okresie do domu. Powodem są przede wszystkim kwestie finansowe. Praca w Niemczech w czasie świąt jest szczególnie opłacalna. Pracodawcy publikujący oferty na portalu SenioPort proponują wtedy wyższe stawki i atrakcyjne premie świąteczne dla opiekunki. To doskonała okazja na podreperowanie domowego budżetu i zaoszczędzenie większej sumy pieniędzy.

święta w Niemczech

Wiele opiekunek decyduje się też spędzić Boże Narodzenie w Niemczech z innych powodów. Nie wszyscy bowiem podchodzą do świąt jako do szczególnego czasu. Chcą więc pozostać ze swoimi podopiecznymi i dotrzymywać im towarzystwa. Święta nie mają dla Niemców aż takiego znaczenia, jak dla Polaków. Często jest to dla nich okazja, żeby wziąć zaległy urlop i wyjechać na wakacje. Seniorzy pozostają wtedy całkiem sami, a opiekunka osób starszych staje się dla nich… kimś bliskim.

Jak obchodzi się święta Bożego Narodzenia w Niemczech

Przygotowania do świat rozpoczynają się już pierwszego dnia Adwentu. Wtedy dorośli stawiają na stole stroik zwany wieńcem adwentowym. Na okrągłej bazie z iglastych gałązek znajdują się cztery świece, które zapala się w każdą niedzielę Adwentu. Dzieci natomiast dostają kalendarze adwentowe z 24 czekoladkami w środku. Nieodłącznym zwyczajem świątecznym są kiermasze bożonarodzeniowe (tzw. Weihnachtsmärkte). Wywodzą się one właśnie z Niemiec.

Niemiecka Wigilia i Boże Narodzenie

Boże Narodzenie w Niemczech

W Niemczech właściwe święta zaczynają się dopiero w Boże Narodzenie. Inaczej niż w Polsce, gdzie to Wigilia jest najważniejszym momentem. Natomiast 24 grudnia Niemcy co prawda jedzą specjalną kolację, ale nie przygotowują wyszukanych potraw. Zwykle na stole ląduje sałatka kartoflana, pieczona kiełbasa i dania z kapusty kiszonej. Dla Niemców mają one podobne znaczenie, jak dla nas karp czy barszcz z uszkami. Są po prostu tradycją bożonarodzeniową, w Niemczech obecną od pokoleń. Nie ma za to dzielenia się opłatkiem czy nakrycia dla niespodziewanego gościa. Za to pod każdym talerzykiem układa się monetę, która symbolizuje dobrobyt w nadchodzącym roku.

W Boże Narodzenie podaje się pieczoną gęś lub kaczkę, dziczyznę, kiełbasę i kiszoną kapustę. Nie brakuje też słodkości: słynnych norymberskich pierniczków i strucli nadziewanej bakaliami. Ludzie raczą się grzanym winem i słuchają kolęd. Prezentów nie układa się pod choinką, ale na stole i rozpakowuje 25 grudnia. Dwa dni świąt są okazją do rodzinnych spotkań przy wystawnym obiedzie. Oczywiście, tak jak w Polsce, poszczególne rodziny mają własne tradycje. Nie wszyscy świętują tak samo hucznie.

Czy zatem warto wyjechać na święta do Niemiec?

opiekunka osoby starszej

Na to pytanie każdy z nas musi odpowiedzieć sobie sam. Plusem na pewno są atrakcyjne oferty i premie świąteczne. Święta w Niemczech sprzyjają też budowaniu więzi z podopiecznym. Jeśli obawiamy się braku kontaktu z bliskimi, zawsze możemy skorzystać z nowoczesnych technologii. Skype, kamerki internetowe, wideo rozmowy – wszystko to sprawi, że rozłąka nie będzie tak bardzo odczuwalna.

Dobrym pomysłem jest też przywiezienie ze sobą jakiejś drobnej dekoracji świątecznej: stroika albo bombki wykonanej przez wnuki. A może zaproponujemy podopiecznemu przygotowanie jednej polskiej potrawy wigilijnej? Dzięki temu wprowadzimy do domu podopiecznego ciepły, rodzinny nastrój. Boże Narodzenie nawet w Niemczech może być więc czasem szczególnym. To niepowtarzalna okazja na zacieśnienie więzów z podopiecznym i poznanie tradycji, w jakiej się wychował.