Rozmowa rekrutacyjna do pracy w opiece nad osobami starszymi w Niemczech zwykle odbywa się przez telefon. Rekruter zadaje opiekunce pytania – także w języku niemieckim. Warto więc odpowiednio wcześniej się przygotować, by rozmowa kwalifikacyjna po niemiecku nas nie zaskoczyła. Dobrym pomysłem jest powtórzenie sobie podstawowych zwrotów w obcym języku. Poniżej przedstawiamy kilka najpopularniejszych pytań, jakie można usłyszeć na rozmowie kwalifikacyjnej oraz porady dla kandydatki na opiekunkę seniora. Zapraszamy do lektury!

Rozmowa kwalifikacyjna po niemiecku to stały etap rekrutacji

Proces rekrutacji na stanowisko opiekunki osoby starszej w Niemczech zaczyna się wtedy, kiedy złoży ona CV do wybranej agencji. Na portalu SenioPort jest duży ich wybór – z powodzeniem wybierzemy więc takie warunki zatrudnienia, jakie najbardziej nam odpowiadają. Możemy też razem z CV przesłać list motywacyjny z opisem doświadczenia i motywacją do podjęcia pracy. Następnie czekamy na telefon od rekrutera. Rozmowa zwykle podzielona jest na kilka etapów – jeden z nich to weryfikacja znajomości języka niemieckiego. Osoba rekrutująca zadaje kandydatowi pytania po niemiecku, na które ten musi odpowiedzieć w tym samym języku. Dzięki temu jest w stanie sprawdzić i określić poziom znajomości niemieckiego.

nauka niemieckiego dla opiekunek

Do rozmowy rekrutacyjnej po niemiecku warto się wcześniej dobrze przygotować. Wypiszmy sobie wszystkie podstawowe zwroty, słówka i zagadnienia. Doskonałą bazą do nauki są samouczki i gotowe lekcje niemieckiego dla opiekunek, które można znaleźć w Internecie. Skorzystamy z nich całkowicie za darmo. Nie bójmy się też pytać. Jeżeli podczas rozmowy z rekruterem czegoś nie zrozumiemy albo nie usłyszymy, poprośmy o powtórzenie. Prośba o to, żeby rekruter mówił głośniej, też nie będzie nietaktowna. Zadbajmy o to, żeby jak najlepiej rozumieć pytania – dzięki temu będziemy mogli udzielić poprawnych odpowiedzi.

Jak przygotować się do rozmowy o pracę po niemiecku?

Poradniki powtarzają, że najważniejsze jest pierwsze wrażenie, jakie zrobimy na pracodawcy. Trudniej jednak dobrze się zaprezentować, kiedy do dyspozycji mamy jedynie rozmowę telefoniczną. Co możemy zrobić? Po pierwsze – już kilka minut przed spodziewanym kontaktem trzymać telefon w zasięgu ręki. A co z ubiorem? Jeśli nie jest to wideorozmowa, strój nie ma większego znaczenia. Poczujemy się jednak pewniej i bardziej profesjonalnie, gdy założymy na siebie coś wygodnego i ładnego. A jeżeli trudno nam zapanować nad stresem i obawiamy się, że zapomnimy niemieckich słówek, przygotujmy sobie kartkę z najpopularniejszymi zwrotami. Mówmy spokojnie i wyraźnie, najlepiej, jak potrafimy.

W trakcie rozmowy kwalifikacyjnej w języku niemieckim mogą pojawić się różne pytania. Zaczynając od najprostszych: o wykształcenie, miejsce zamieszkania, hobby, przez doświadczenie zawodowe, aż po radzenie sobie w nieoczekiwanych sytuacjach. Jeśli potrafimy mówić po niemiecku w stopniu komunikatywnym, z pewnością damy sobie radę z podstawowymi pytaniami. Nie przejmujmy się, jeśli nie odpowiemy na te zaawansowane – rekruter z pewnością znajdzie ofertę, która będzie odpowiadać naszym umiejętnościom.

rozmowa kwalifikacyjna dla opiekunki

Rozmowa o pracę po niemiecku: przykładowe pytania

Już wiemy, że czeka nas rozmowa kwalifikacyjna po niemiecku. Czego możemy się spodziewać? Bądźmy pewni, że pojawią się na niej standardowe, podstawowe pytania. Dotyczą one przede wszystkim codziennych dialogów, które będziemy musieli prowadzić za granicą. Pamiętajmy o tym, żeby w rozmowie po niemiecku używać formy grzecznościowej Sie (Pan, Pani) zamiast du (ty). Tak samo będziemy musieli zwracać się do podopiecznego. A jakich pytań należy się spodziewać? Oto kilka przykładów:

Wie heißen Sie? – Jak się Pan/Pani nazywa?

Wo wohnen Sie? – Gdzie Pan/Pani mieszka?

Wie alt sind Sie? – Ile Pan/Pani ma lat?

Haben Sie Führerschein? Wie lange? – Czy ma Pan/Pani prawo jazdy? Jak długo?

Haben Sie Familie? – Czy ma Pan/Pani rodzinę?

Haben Sie Kinder? – Czy ma Pan/Pani dzieci?

Wie alt sind Ihre Kinder? – Ile lat mają Pana/Pani dzieci?

Was sind Sie vom Beruf? – Kim Pan/Pani jest z zawodu?

Was machen Sie gerne? – Co Pan/Pani lubi robić?

Was ist Ihre Hobbie? – Jakie jest Pana/Pani hobby?

Welche Krankheiten kennen Sie? – Jakie Pan/Pani zna choroby?

Warum arbeiten Sie als Pflegekraft? – Dlaczego pracuje Pan/Pani jako pielęgniarz/pielęgniarka?

Niezależnie od tego, na jakim etapie rozmowy kwalifikacyjnej jesteśmy, zadbajmy o swój komfort. Podczas konwersacji z rekruterem nic nie powinno nas rozpraszać, powinniśmy być skupieni i spokojni. Jeżeli akurat źle się czujemy, możemy poprosić o przełożenie rozmowy na inny termin. Osoba rekrutująca z pewnością weźmie też pod uwagę, że to dla nas stresująca sytuacja. Błędy oczywiście zdarzają się każdemu i nie musimy się ich wstydzić. Postarajmy się podejść do rozmowy z pozytywnym nastawieniem, a poradzimy sobie doskonale.