Każda opiekunka osoby starszej pracująca w opiece w Niemczech wie doskonale, jak ważne jest wsparcie agencji. Zwłaszcza, gdy to nasz pierwszy wyjazd. Nawiązując współpracę ze sprawdzoną firmą opiekuńczą, możemy wiele zyskać. Najważniejsze są tutaj: legalna praca i terminowa wypłata. Nie bez znaczenia jest też pomoc na każdym etapie wyjazdu. Na co możemy liczyć, współpracując z renomowaną agencją opiekunek? Podpowiadamy!

Współpraca ze sprawdzoną agencją daje wiele korzyści

Rola agencji oferujących pracę dla opiekunek w Niemczech nie powinna kończyć się na zaprezentowaniu najbardziej obiecującej oferty. Osoby podejmujące pracę słusznie oczekują czegoś więcej. Firmy opiekuńcze mają przed sobą odpowiedzialne zadanie: muszą oferować pracownikom pełne wsparcie. Proces ten zaczyna się już podczas wstępnych rozmów rekrutacyjnych. Przyszłe opiekunki lub opiekunowie zwracają uwagę na to, czy personel jest przyjazny i pomocny. Jeśli więc koordynator cierpliwie i spokojnie prowadzi nas przez proces rekrutacyjny – możemy być spokojni. Pracownik agencji powinien odpowiedzieć na nurtujące nas pytania i rozwiać wątpliwości. Następnym krokiem jest znalezienie idealnego miejsca pracy i podpisanie umowy.

rozmowa o pracę w opiece

Wielu opiekunów ceni sobie też pomoc agencji w organizacji wyjazdu. Liczą na to szczególnie osoby, które wyjeżdżają do pracy za granicą po raz pierwszy. Dobre firmy zatrudniające opiekunki oferują bezpłatny dojazd swoimi busami. Jeśli nie mają takiej możliwości, starają się dobrać najwygodniejsze połączenia i środki transportu. Warto więc jeszcze przed terminem wyjazdu skontaktować się z koordynatorem. On odpowie nam na wszystkie pytania o wyjazd, formę zatrudnienia i o samą pracę. Udzieli nam też informacji na temat zlecenia i dokumentów, które trzeba będzie wypełnić. Agencja opiekunek da nam również numery telefonów i adresy do kontaktu w razie sytuacji awaryjnej.

Opiekunka osoby starszej może liczyć na kompleksową pomoc

Zgoda opiekunki na wyjazd i dopełnienie formalności to nie koniec pracy firmy opiekuńczej. Najlepsze agencje oferują wsparcie także podczas trwania zlecenia. Przydaje się ono zwłaszcza początkującym opiekunkom osoby starszej, ale chętnie korzystają z niego również inni. Gotowość do kontaktu i pomocy pozwala opiekunce szybko przystosować się do nowych warunków. A ona sama czuje się bezpieczna, wiedząc, że zawsze może liczyć na swoją agencję. Na SenioPort znajdziemy firmy, które pomagają swoim opiekunkom przez 7 dni w tygodniu. Wystarczy zadzwonić pod numer alarmowy, żeby otrzymać wsparcie koordynatora. To jednak nie wszystko. Wiele agencji uruchamia specjalne platformy internetowe i grupy, do których dołączają opiekunki osób starszych. Osoby bardziej doświadczone dzielą się tam swoją wiedzą z początkującymi. Niektóre firmy oferują też pomoc psychologiczną, która może być kluczowa w kryzysowych momentach.

 Warto wiedzieć, że organizacja wyjazdu i pomoc w trakcie zlecenia to nie wszystkie korzyści, na jakie może liczyć opiekunka osoby starszej. Współpraca z dobrą agencją to też gwarancja wysokiego i terminowo wypłacanego wynagrodzenia. Ci, którzy pracowali na czarno, z pewnością docenią ten komfort. Wreszcie nie trzeba się martwić, czy wypłata wpłynie na czas. Na dodatek umowa ze sprawdzoną firmą zapewnia nam odprowadzanie składek zdrowotnych i społecznych. Agencje opiekunek często też oferują darmowe lekcje języka niemieckiego. Na stronach internetowych można znaleźć przydatne materiały edukacyjne: słowniczki do pobrania, filmy czy listę przydatnych zwrotów. Takie pomoce językowe są nieocenione zwłaszcza podczas pierwszych wyjazdów.

opiekunka osoby starszej

Pracując w opiece w Niemczech, można założyć własną działalność

Współpracę z dobrymi agencjami cenią sobie zwłaszcza te opiekunki osób starszych, które prowadzą własną jednoosobową działalność gospodarczą. Nieważne, czy zarejestrowana jest w Polsce, czy w Niemczech. Bez względu na to można zgłosić się do firmy opiekuńczej w poszukiwaniu zlecenia. Konsultanci pomogą nam w dokonaniu formalności. Opiekunka seniora staje się małym, jednoosobowym przedsiębiorstwem, pracującym na własny koszt i rachunek. Ten sposób działania polecany jest zwłaszcza wtedy, kiedy chcemy dużo zarobić, a jednocześnie mieć większą możliwość negocjowania warunków pracy. Warto tylko zorientować się, jakie dokładnie przepisy obowiązują w danym niemieckim landzie.

Doświadczone agencje opiekunek publikujące na SenioPort gwarantują pełne wsparcie na wszystkich etapach zlecenia. Koordynatorzy pomagają opiekunkom spokojnie i bez stresu przejść przez proces rekrutacyjny. W razie niejasności związanych z umową wszystko tłumaczą i doradzają w sprawie formalności. Opiekunka osoby starszej często może też liczyć na atrakcyjne premie sezonowe – nieważne, jak długo pracuje w danej firmie. Jeśli zatem chcemy podjąć legalne zatrudnienie w Niemczech, warto poszukać sprawdzonej agencji.