Praca w opiece w Niemczech jest zajęciem bardzo odpowiedzialnym, a od opiekunek wymaga się spokoju, empatii i serdeczności. To również praca fizyczna, do której trzeba być przygotowanym. U naszych zachodnich sąsiadów jest coraz więcej ludzi starszych, wymagających całodobowej opieki. Pracy z pewnością nie zabraknie – tylko czy opiekunką może być osoba w każdym wieku? Czy będąc na emeryturze, można zatrudnić się jako opiekunka osoby starszej? Przekonajmy się.

Opiekunka osoby starszej powinna spełniać kilka wymagań

Jeśli chcemy podjąć pracę w opiece w Niemczech, musimy mieć przede wszystkim doświadczenie w opiekowaniu się seniorami. Liczy się tutaj nie tylko dotychczasowa praca na sztelach, ale też na przykład wolontariat w domu opieki czy zajmowanie się starszym rodzicem lub dziadkiem. Nie zapomnijmy więc wspomnieć o tym podczas rozmowy o pracę. Rekruter z agencji sprawdzi też, czy mamy predyspozycje do wykonywania zawodu opiekunki dla seniora. Ważne będą tutaj:

  • cierpliwość,
  • empatia,
  • wyrozumiałość,
  • łatwość w nawiązywaniu kontaktów,
  • stanowczość,
  • asertywność,
  • spokój i nieuleganie emocjom.

Istotne są także tak zwane umiejętności „twarde”. Opiekunka powinna wiedzieć, jak udzielić pierwszej pomocy podopiecznemu, mieć wiedzę na temat jego chorób i dolegliwości. W pracy w Niemczech ważna jest znajomość języka (przynajmniej w stopniu komunikatywnym). Dobrze, jeśli opiekunka ma prawo jazdy oraz jest sprawna fizycznie.

opieka nad osobą starszą

Czy opiekunka dla seniora musi być w określonym wieku?

Zdecydowana większość opiekunów i opiekunek wyjeżdżających do Niemiec ma między 35 a 55 lat. Zdarzają się też osoby młodsze, na przykład w trakcie studiów, oraz starsze – pobierające już świadczenia emerytalne. To, którą opiekunkę wybierze rodzina seniora, zależy od jej indywidualnych oczekiwań. Niektórzy chętnie zatrudnią świeżo upieczoną absolwentkę studiów pielęgniarskich, odznaczającą się fizyczną wytrzymałością. Inni natomiast postawią na doświadczoną panią na emeryturze, która doskonale dogada się z podopiecznym. Wiek nie jest więc tak istotny, o ile odpowiadamy aktualnym potrzebom osoby starszej i jej rodziny.

Czy jednak opiekunki mające więcej niż 65 lat mogą pracować w opiece nad osobami starszymi w Niemczech? Na to pytanie każdy zainteresowany musi sobie odpowiedzieć sam. Jeśli czujemy się na siłach, żeby podjąć takie wyzwanie, nic nie stoi na przeszkodzie. Naszym atutem okaże się przede wszystkim doświadczenie życiowe, rozsądek i to, że poradzimy sobie w różnych sytuacjach. Z pewnością będzie nam też łatwiej znaleźć tematy do rozmowy z podopiecznym. Warto dobrze ocenić swoją kondycję fizyczną i wybierać te zlecenia, którym jesteśmy w stanie sprostać. Każdy organizm jest inny, a zmiany spowodowane wiekiem zachodzą w różnym tempie. Jeśli więc na co dzień jesteśmy aktywni i cieszymy się dobrym zdrowiem, możemy śmiało aplikować na nieco bardziej wymagające sztele.

opiekunka seniora

Pani w sile wieku jako opiekunka osoby starszej

Niektóre agencje opiekunek chcą, żeby pracowały u nich osoby w wieku do 60 albo 65 lat. Jest jednak coraz więcej firm, dla których metryka nie ma dużego znaczenia, liczy się natomiast sprawność fizyczna i doświadczenie. Dzisiejsi 50-latkowie często bowiem dbają o siebie bardziej, niż jeszcze dziesięć lat temu. Uprawiają sporty, zdrowo się odżywiają i potrafią się relaksować. Dzięki temu zachowują kondycję fizyczną oraz spokój – a to jest niezwykle ważne w opiece nad osobami starszymi. Dodatkowo łatwiej dogadać się z podopiecznym, który jest do nas zbliżony wiekiem. Osobie w średnim wieku, która ma już dorosłe dzieci, łatwiej też wyjechać za granicę niż młodej mamie lub studentowi. Poukładane życie sprzyja decyzji o pracy w opiece w Niemczech.

Warto też wiedzieć, że poszczególne oferty pracy dla opiekunek w Niemczech różnią się między sobą. Jeśli chcemy, możemy podjąć się opieki nad osobą w pełni samodzielną, która chętnie będzie z nami współpracować, ale potrzebuje wsparcia w obowiązkach domowych. To doskonałe rozwiązanie dla osób 60+, które czują się na siłach, żeby pracować w opiece. Trudniejsze przypadki – podopiecznych leżących, wymagających pomocy w czynnościach higienicznych – lepiej zostawić komuś innemu. Zanim wybierzemy swoją ofertę pracy, oceńmy swoje możliwości w obiektywny sposób. To pomoże nam (i koordynatorowi) idealnie dobrać propozycję zatrudnienia.