Zawód opiekunki dla seniora jest pracą nie tylko angażującą, ale też bardzo popularną. Coraz więcej Polek decyduje się na jej podjęcie. Część pań zostaje w kraju, inne wyjeżdżają za granicę. Wśród najpopularniejszych kierunków od lat znajdują się Niemcy, Anglia, Szwajcaria i Austria. Dlaczego właśnie tam kierują się Polki i czy zarobki opiekunki w Niemczech są wyższe niż w innych krajach?

Wynagrodzenie opiekunki zależy od wielu czynników

To, ile pieniędzy dostanie osoba zainteresowana tego typu pracą, jest uzależnione od kilku spraw. Po pierwsze – w naszym kraju funkcjonuje wiele agencji wysyłających opiekunki do pracy za granicą. Każda z nich może proponować inne zarobki oraz inny rodzaj umowy. Warto uważać na firmy, które oferują niemal natychmiastowy wyjazd albo podpisanie umowy na miejscu, po przyjeździe. Niestety, w branży opiekuńczej również zdarzają się próby oszustwa, na których cierpią później opiekunki.

Aby mieć pewność, że wynagrodzenie będzie adekwatne do wykonywanych obowiązków, a warunki pracy dogodne, dobrze jest skorzystać z oferty sprawdzonych firm. Znajdziemy je wszystkie w serwisie SenioPort. Każda oferta jest dokładnie opisana – nie ma znaczenia, z jakiej agencji pochodzi. We wszystkich można znaleźć informację o stanie podopiecznego i wymaganiach. Ostatecznie o tym, ile zarabia opiekunka osoby starszej, decyduje to, jak zaawansowane problemy zdrowotne ma senior. Znaczenie ma również znajomość języka, jeśli oferta dotyczy pracy za granicą.

opiekunka osoby starszej z podopieczną

Ile zarabia opiekunka w Niemczech, a ile w Polsce?

Od lat najpopularniejszym kierunkiem dla polskich opiekunek są nasi zachodni sąsiedzi. Trudno się dziwić. 6 700 do 8 500 złotych na rękę – tyle może tu dostać opiekunka osób starszych. Niemcy wynagrodzenie za pracę opiekunki uzależniają od kilku czynników:

Analizując średnie zarobki opiekunki w Niemczech, weźmy też pod uwagę, czy daną kwotę dostaje się na rękę. Firma powinna jasno określać, czy suma zamieszczona w ogłoszeniu to wynagrodzenie brutto, czy netto. SenioPort odcina się od nieuczciwych praktyk i współpracuje jedynie z agencjami, które od razu podają kwoty netto.

Zdarza się również, że firmy publikują w ogłoszeniu wyjątkowo wysokie wynagrodzenie. Później okazuje się, że co prawda, opiekunka dostanie tę sumę, ale… za cały kontrakt, nie za miesiąc. Dlatego kwestia tego, ile zarabia opiekunka osoby starszej w Niemczech, czasami staje się polem do dyskusji. Nie zawsze warto wybierać najlepiej płatne oferty. Może to oznaczać ukryte koszty. Ewentualnie na miejscu okazuje się, że stan podopiecznego przewyższa umiejętności opiekunki.

wynagrodzenie za pracę opiekunki

Zarobki opiekunki w Anglii

Podobnie, jak zarobki opiekunki osób starszych w Niemczech, i tutaj kwota uzależniona jest od rodzaju obowiązków. Inaczej będzie wyglądała opieka nad całkowicie sprawną fizycznie osobą, niż nad leżącym seniorem. Bardzo istotną kwestią jest znajomość języka. Jeśli opiekunka mówi płynnie po angielsku, może liczyć na wyższą stawkę. Liczy się doświadczenie i umiejętności, Anglicy pozytywnie patrzą też na referencje.

Na jaką sumę można się więc nastawić? W 2019 roku były to kwoty rzędu 8-12 tysięcy złotych miesięcznie. To, czy podane stawki są wynagrodzeniem brutto, czy netto, zależy od rodzaju zawieranej umowy. Dlaczego opiekunka osób starszych zarobi w Anglii więcej niż w Niemczech? Powodem są wyższe wymagania. Kandydatka musi doskonale znać język obcy i mieć udokumentowane doświadczenie. Dodatkowo w Anglii obowiązuje samozatrudnienie. Opiekunka musi się więc rozliczyć z podatku.

Szwajcaria – ile zarobi opiekunka?

Zaletą podjęcia pracy w Szwajcarii jest forma zatrudnienia. Opiekunki otrzymują umowę o pracę, a czas spędzony za granicą wlicza się do stażu pracy w Polsce. Na dodatek obowiązuje tutaj sześciodniowy tydzień pracy – jeden dzień można wykorzystać na zwiedzanie. Zarobki w Szwajcarii to około 7-11 tysięcy złotych. Jednak za tak wysokimi kwotami stoją także wyższe koszty utrzymania. Widać to chociażby w sklepach spożywczych. W Szwajcarii opiekunka nie ma też zapewnionego darmowego mieszkania i wyżywienia.

Warto spojrzeć również na Austrię

Wynagrodzenie za opiekę nad osobą starszą w Austrii jest porównywalne do tego w Szwajcarii: wynosi 7-10 tysięcy złotych miesięcznie. Austriaccy pracodawcy również cenią sobie doświadczenie opiekunek i ich znajomość języka niemieckiego. Lepsza pensja przypadnie osobie, która zdecyduje się zaopiekować seniorem z poważnymi problemami zdrowotnymi. Można również podpisać umowę na opiekę nad małżeństwem lub rodzeństwem.

umowa z opiekunką osoby starszej

Polskie opiekunki chętnie wyjeżdżają za granicę

A jak to wygląda w naszym kraju? Co prawda praca dla opiekunek jest, lecz kwoty nie dla każdego będą atrakcyjne. W 2020 roku średnie zarobki pań zajmujących się starszymi osobami wynoszą 1 786 – 2 195 zł netto. To sprawia, że wiele opiekunek decyduje się na wyjazd do Niemiec lub innego zachodniego kraju. W SenioPort kandydatka do pracy opiekunki nie znajdzie ofert za stawkę niższą niż 1500 euro na rękę.

Na dodatek wiele firm (w zależności od kraju docelowego) oferuje darmowy dojazd bezpośrednio do miejsca pracy lub zwrot kosztów podróży. Pracodawcy z Niemiec chętniej przyznają też premie wakacyjne lub świąteczne. Jeśli więc zdecydujemy się opiekować naszym podopiecznym w grudniu, otrzymamy dodatek do pensji. Profesjonalne agencje zapewniają też ubezpieczenie zdrowotne. Wystarczy posiadać kartę EKUZ oraz formularz A1. Nie trzeba się przejmować formalnościami – najlepsze agencje załatwią je za nas. Dzięki temu będziemy mieć dostęp do leczenia, niezależnie od tego w którym kraju Unii Europejskiej pracujemy.