Polki i Polacy coraz chętniej wyjeżdżają do pracy za naszą zachodnią granicę. Wielu z nich to opiekunowie bądź opiekunki osób starszych. Opieka w Niemczech jest branżą, w której można funkcjonować na wiele sposobów: współpracować z pośrednikami lub bez nich, a także podjąć pracę na Gewerbe, czyli w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej. Która z tych form zatrudnienia jest najbardziej warta uwagi? O plusach i minusach każdej z nich opowiemy w dzisiejszym artykule.

Praca w opiece w Niemczech na czarno

To jedyne w poniższym zestawieniu zatrudnienie, którego nie polecamy. Mimo że jego popularność z roku na rok spada, to wciąż wiele osób pracuje bez żadnej umowy. Taka praca jest nielegalna i grożą za to kary finansowe, a nawet przymusowa deportacja do kraju. Warto też przyjrzeć się temu, ile zarabia opiekunka w Niemczech pracująca bez umowy. Rodziny publikujące prywatne ogłoszenia nie muszą bowiem odprowadzać składek ZUS, opłacać ubezpieczenia czy dopełniać innych koniecznych formalności. Dla pracodawcy to duże ułatwienie, a dla pracownika – złudzenie lepszych zarobków. Dlaczego złudzenie? Osoba zatrudniona na czarno nie ma odkładanych pieniędzy na emeryturę. Oznacza to, że mimo przepracowanych lat na starość nie otrzymamy godnych pieniędzy. Dodatkowo w razie wypadku nie może liczyć na odszkodowanie.

opieka nad seniorem

Na dodatek nie przysługuje nam pracownicza karta EKUZ, a jedynie turystyczna. Jeśli więc często będziemy jeździć „na wakacje” w to samo miejsce, z pewnością zwrócimy na siebie uwagę odpowiednich służb. W ten sposób wykroczenie, jakim jest nielegalna praca, zostanie odkryte, a my pociągnięci do odpowiedzialności. Warto też wspomnieć, że wielu opiekunów i opiekunek pracujących w Niemczech na czarno ma problem z egzekwowaniem wynagrodzenia. Nawet jeśli na pierwszy rzut oka rodzina wydaje się przyjazna i skora do współpracy, to i tak widmo pustego portfela spędza opiekunom sen z powiek. Opiekunowie martwią się też tym, że osoby przychodzące do domu seniora (chociażby listonosz czy hydraulik) mogą donieść odpowiednim organom o pracy na czarno. A za to grożą poważne konsekwencje.

Własna działalność gospodarcza a praca dla opiekunek w Niemczech

Opiekunka pracująca w Niemczech może też założyć jednoosobową działalność gospodarczą i w oparciu o nią się rozliczać. Konieczne więc będzie zarejestrowanie swojej działalności w jednym z dwóch krajów – w Polsce lub w Niemczech. W takiej sytuacji to my musimy sobie znaleźć rodzinę, z którą chcemy współpracować. Mimo tak dużej samodzielności w działaniu trzeba być jednak przygotowanym, że konieczne będzie odliczenie od wynagrodzenia podatków, składek i kosztów przejazdu. W rezultacie wysokość pensji netto może być bardzo podobna do tej, którą otrzymalibyśmy we współpracy z legalnie działającą agencją. Opiekunowie i opiekunki decydujący się na tego typu pracę w opiece w Niemczech muszą rozliczać się w niemieckim urzędzie skarbowym. Zasada ta obowiązuje nawet wtedy, gdy działalność gospodarcza jest zarejestrowana w Polsce. Zleceniodawca, czyli rodzina, nie jest zobowiązany do ponoszenia dodatkowych kosztów w związku z zatrudnianiem pracownika.

Zdarza się, że opiekunowie i opiekunki rejestrują swoją działalność w Niemczech. Warto wtedy pamiętać, że w niektórych przypadkach prawo niemieckie uznaje taki proceder za działalność pozorowaną. A to zwykle skutkuje nieprzyjemnym spotkaniem z niemieckim wymiarem sprawiedliwości. Zanim więc podejmiemy decyzję o pracy na Gewerbe, dowiedzmy się, co prawo w Niemczech mówi o pozorowanej działalności.

Opieka w Niemczech: praca poprzez legalną agencję

Ten typ zatrudnienia niesie za sobą jedynie minimalne ryzyko. Warto pamiętać, że na rynku działa wiele nieuczciwych firm opiekuńczych, ale każdą z nich da się bez problemu sprawdzić. Agencja, która działa zgodnie z prawem, posiada wpis do rejestru agencji zatrudnienia. Pomocne okażą się też opinie opiekunów, którzy z daną firmą współpracowali. Zapytajmy też przedstawiciela agencji, czy możemy się skontaktować z innymi opiekunami. Dowiedzmy się, jak wygląda organizacja przejazdu na miejsce zlecenia i z powrotem. I przede wszystkim upewnijmy się, że dana firma odprowadza obowiązkowe składki na ZUS oraz ubezpieczenia. Dobra agencja zadba też o to, żeby wyjeżdżająca do pracy opiekunka miała wszelkie potrzebne dokumenty potwierdzające legalność zatrudnienia. Należą do nich: umowa, druk A1 i karta EKUZ. Dzięki temu nie trzeba się obawiać ani o swoje bezpieczeństwo, ani o ewentualne kontrole przedstawicieli niemieckiego prawa.

opiekunka osoby starszej

Dobrze jest też zapytać, czy interesująca nas firma oferuje przejazd busem spod domu aż na miejsce zlecenia. Nie jest to bowiem standardem – zwykle opiekunki spotykają się w wyznaczonym miejscu przy podstawionym busie. Wszystko zależy od tego, jaka opcja będzie dla nas wygodniejsza. Dowiedzmy się również, na jaki okres będzie podpisana umowa, do kiedy jesteśmy ubezpieczeni i czy z tego świadczenia możemy korzystać także podczas urlopu w Polsce. Renomowana agencja ma też kontakt z rodzinami podopiecznych i zna ich preferencje, co pomaga dobrze dobrać opiekunkę na dane miejsce. Na dodatek zatrudnienie w legalnej firmie sprawia, że opiekunka w każdej sytuacji może liczyć na pomoc swojego koordynatora.

Praca w opiece w Niemczech jest specyficzna. Podczas sprawowania opieki nad seniorem przebywamy daleko od domu i od bliskich osób. Zatem wymagania, jakie stawiamy pracodawcom, są większe niż w przypadku pracy w miejscu zamieszkania. Jeśli zatem zdecydujemy się na wyjazd do opieki w Niemczech, dobrze jest przemyśleć, na jaki typ zatrudnienia postawić. Każdy z nich daje nam inne możliwości – ale pamiętajmy, że w pracy za granicą najważniejsze jest nasze bezpieczeństwo.