Społeczeństwo w Europie nieuchronnie się starzeje. Dane statystyczne pokazują, że w ciągu najbliższych lat będzie przybywało seniorów wymagających opieki. Dlatego praca opiekunki osób starszych jest potrzebna już teraz. Zapotrzebowanie na nią będzie jedynie wzrastać – zarówno w Polsce, jak i za granicą. Wokół tego zawodu krąży jednak wiele mitów. Sprawdźmy, w które z nich wierzyć, a w które nie.

Dlaczego opiekunki osób starszych są dziś tak potrzebne?

Osoby starsze coraz częściej potrzebują pomocy w codziennych czynnościach. Ze względu na swój wiek i stan fizyczny nie zawsze mogą im podołać samodzielnie. Dlatego rodziny decydują się na wynajęcie profesjonalnej opiekunki. Jej zadaniem jest nie tylko asystowanie i pomaganie seniorowi, ale też dotrzymywanie mu towarzystwa. Szczególnie w Niemczech oddanie osoby starszej pod opiekę jest wyrazem dbałości o jej dobro.

Praca w opiece nad seniorem jest też wyjątkową szansą dla Polek i Polaków. Chętnie wyjeżdżają oni za granicę, skuszeni wysokimi zarobkami. Niestety, rynek pracy w tym zawodzie jest dosyć zróżnicowany. Najlepiej podjąć współpracę z profesjonalną agencją. Ona zapewni nam jasną, polską umowę, opłacanie składek ZUS i ochronę prawną. Takie oferty znajdziemy na portalu SenioPort. Warto też mieć świadomość, że wokół pracy opiekunki w Niemczech narosło wiele szkodliwych mitów. Którym wypowiedziom nie warto dawać wiary?

Opieka nad osobą starszą w Niemczech

FAKT: można zarobić więcej, niż w Polsce

Oferty premium dostępne w SenioPort to szansa na zarobienie nawet powyżej 1500 euro miesięcznie. Najwyższe stawki proponowane są osobom z dobrą znajomością języka i z udokumentowanym doświadczeniem w opiece. W Niemczech zwykle opiekunki nie płacą też za zakwaterowanie i wyżywienie. Dodajmy do tego świąteczne premie czy atrakcyjne bonusy, a otrzymamy naprawdę wysoką kwotę.

MIT: praca jako opiekunka w Niemczech jest dla każdego

Ten mit rozpowszechniają zwykle osoby, które nie do końca wiedzą, jak wygląda praca opiekunki w Niemczech. W tym zawodzie konieczna jest empatia, odpowiedzialność, wyrozumiałość, komunikatywność i przede wszystkim cierpliwość. Często zdarza się, że podopieczni to osoby z demencją, niepełnosprawne, nieświadome wpływu, jaki wywierają na otoczenie. Opiekun musi brać to wszystko pod uwagę.

praca opiekunki

FAKT: żeby pracować w tym zawodzie, nie trzeba być pielęgniarką

Wielu ludzi uważa, że do opieki nad osobami starszymi trzeba mieć wykształcenie medyczne. I chociaż zdarzają się podopieczni przewlekle chorzy, to nie na tym polega ta praca. Opiekunka ma przede wszystkim pomagać w codziennych czynnościach, dotrzymywać seniorowi towarzystwa i podawać przepisane przez lekarza leki. Często rodziny oprócz opiekunki zatrudniają także wykwalifikowaną pielęgniarkę. Oczywiście doświadczenie w medycynie jest pomocne i może wpłynąć na wysokość pensji. Nie jest jednak konieczne.

MIT: praca opiekunki w Niemczech to zadanie na 24/7

To prawda, że są podopieczni, którzy wymagają wstawania w nocy. Niektórzy potrzebują specjalistycznej opieki. Zawsze jednak jest to wyszczególnione w ofercie i dobra agencja o tym informuje. Nie jest prawdą, że opiekunka musi pracować 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Po pierwsze, jest to fizycznie niemożliwe, a po drugie – w domu podopiecznego, na samym początku ustala się zasady. Opiekunka ma prawo do odpoczynku i nawet przy bardzo wymagającym seniorze nie musi być na nogach przez całą dobę.

praca opiekuna

MIT: znajomość języka niemieckiego nie jest konieczna do pracy

Aby dogadać się za granicą, potrzebna jest chociażby podstawowa znajomość języka obcego. Bez tego trudno się porozumieć z podopiecznym i rodziną. Do tego zwykle opiekunka robi drobne zakupy, a czasem podwozi osobę starszą do lekarza. We wszystkich tych sytuacjach potrzebna jest umiejętność rozmowy po niemiecku. Na dodatek podopieczni to zwykle ludzie spragnieni towarzystwa, pogaduszek. Nierzadko trzeba im też przypominać o konieczności zażywania leków. Opiekunka osób starszych musi więc znać przynajmniej podstawowe zwroty z języka niemieckiego.

MIT: praca na czarno się opłaca

Ochrona prawna to najlepsze, co możemy sobie zagwarantować, wyjeżdżając do pracy za granicę. Czy naprawdę chcemy opuszczać kraj, mając świadomość, że możemy nie dostać wynagrodzenia za naszą pracę? Niestety, w pracy na czarno jest to prawdopodobne. Nie mamy też odprowadzanych składek ZUS ani ubezpieczenia zdrowotnego. Możemy też trafić na niesprawdzonego pośrednika-oszusta. Opiekunki zastają wtedy na miejscu podopiecznego w dużo gorszym stanie, niż opisywano w ofercie, albo zupełnie inną osobę. Zdarzają się też niczym nieuzasadnione potrącenia z wynagrodzenia.

opieka nad osobami starszymi

Bezpieczniejszy będzie kontakt ze sprawdzoną agencją i podjęcie legalnej pracy opiekunki. Niemcy bez pośredników właściwie nie zatrudniają. Im też zależy na tym, żeby rodzicem lub dziadkiem zajęła się sprawdzona, polecona przez agencję osoba. Wyjątkiem są oszuści, którzy chcą zarobić na naszym niedoświadczeniu. Lepiej unikać takich sytuacji.

Jak wygląda praca opiekunki osób starszych w Niemczech?

Praca opiekunki w Niemczech nie należy do najłatwiejszych zawodów. Mimo to coraz więcej osób decyduje się wyjechać. Dlaczego? Z prostego powodu: praca ta daje ogromną satysfakcję z faktu, że pomaga się drugiemu człowiekowi. Jeżeli więc mamy cechy potrzebne w tym zawodzie: cierpliwość, empatię i serdeczność, na pewno sobie poradzimy. Dzięki pracy w opiece możemy nie tylko podreperować domowy budżet. Przede wszystkim zyskamy wdzięczność i przyjaźń podopiecznych oraz ich rodzin.

Więcej na temat mitów o pracy opiekunek w Niemczech można przeczytać tutaj: https://porady.senioport.pl/jestem-dumna-z-bycia-opiekunka/