Decyzja została podjęta – wyjeżdżamy do pracy w opiece za granicę. Skontaktowaliśmy się z agencją, mamy naszą wymarzoną ofertę. Zaczynamy snuć marzenia o poznawaniu nowego kraju, o dobrych zarobkach i świetnej pracy, kiedy nagle przychodzi nam do głowy myśl: a co jeśli będzie trzeba pójść do lekarza? Złapiemy przeziębienie, przydarzy się nam wypadek? Nikt nie lubi myśleć o takich sytuacjach, ale przed wyjazdem za granicę trzeba zadbać o swoje bezpieczeństwo. Dlatego priorytetem dla opiekunki osób starszych w Niemczech powinno być wyrobienie karty EKUZ.

Co to jest karta EKUZ i w jakim celu się ją wyrabia?

EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, to dokument umożliwiający skorzystanie z publicznej opieki medycznej za granicą. Działa on w każdym państwie, które należy do Unii Europejskiej, a także w Norwegii, Szwajcarii, Liechtensteinie i Islandii. Warto jednak pamiętać, że z karty EKUZ można skorzystać jedynie wtedy, gdy jest to niezbędne. Uprawnienia obejmują tylko podstawowe usługi lekarskie. Mamy jednak prawo do korzystania z opieki lekarza tak samo, jak obywatele – w tym przypadku Niemiec. Bez karty bylibyśmy zobowiązani do opłacenia każdej konsultacji czy wizyty. Są to czasem ogromne koszty, zwłaszcza w przypadku pobytu w szpitalu czy transportu karetką pogotowia ratunkowego. Trzeba liczyć się z opłatami rzędu kilkudziesięciu euro za usługę.

opiekunka osób starszych u lekarza

Mieszkając w Polsce, dostaniemy kartę EKUZ w języku polskim. Nie musimy się jednak martwić, czy będzie ona honorowana za granicą. Wzór karty i umieszczone na niej dane zawsze są takie same, niezależnie od kraju, w którym została ona wydana. Niezależnie więc od języka, w jakim ją sporządzono, daje nam w Niemczech takie same uprawnienia, jak obywatelom tego kraju. A co znajduje się na karcie? Przede wszystkim imię i nazwisko ubezpieczonej osoby, a także jej datę urodzenia, PESEL, numer identyfikacyjny instytucji, która wydała kartę oraz datę ważności dokumentu. Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego jest ważna przez rok. A kto może ją posiadać? Każdy, kto ma wykupione ubezpieczenie zdrowotne w Narodowym Funduszu Zdrowia. Należy się ona także każdej osobie, która ma prawo do korzystania z polskiej opieki medycznej, ale nie posiada ubezpieczenia. Karta EKUZ jest całkowicie bezpłatna.

Wyrobienie karty EKUZ krok po kroku

Proces wyrobienia karty EKUZ został maksymalnie uproszczony. Nie musimy się więc martwić, że tuż przed wyjazdem do Niemiec będziemy musieli biegać po urzędach i przynosić coraz to nowe dokumenty. Całą drogę do uzyskania karty EKUZ można streścić w trzech krokach:

  • Na początek pobieramy i wypełniamy wniosek o EKUZ, który można znaleźć na stronie internetowej NFZ. Ważne jest, żeby wybrać właściwy wzór, gdyż są dwa rodzaje wniosków. Jeden z nich dotyczy pobytu turystycznego, a drugi wyjazdu związanego z nauką lub pracą. Pobieramy ten drugi i wypełniamy. Jeśli potrzebujemy pomocy, to na tej samej stronie internetowej znajdziemy też gotowy wzór wypełnionego wniosku (http://www.nfz.gov.pl/dla-pacjenta/zalatw-sprawe-krok-po-kroku/jak-wyrobic-karte-ekuz/).
  • Następnie wypełniony i podpisany wniosek trzeba dostarczyć do oddziału NFZ. Możemy to zrobić na kilka sposobów: zeskanować dokument i wysłać go mailem do oddziału wojewódzkiego NFZ czy przesłać wydrukowany wniosek pocztą albo faksem. Można także wysłać go przez portal ePUAP lub osobiście przynieść do siedziby oddziału NFZ.
  • Pozostało już tylko odebranie karty. Zwykle jest gotowa w 3-5 dni roboczych od przyjęcia wniosku. Kartę odbieramy osobiście w oddziale NFZ albo na poczcie. Tutaj jednak musi być spełniony jeden warunek. W trakcie wypełniania wniosku w polu „Sposób odbioru karty” trzeba zaznaczyć pole „Przesłać pocztą na adres”.
europejska karta ubezpieczenia zdrowotnego

Opieka medyczna w Niemczech: gdzie się zgłosić i jak skorzystać

Jeśli chcemy pójść do lekarza podczas trwania zlecenia w Niemczech, wybierajmy placówki posiadające umowę z regionalną kasą chorych. Wystarczy poszukać tablicy, na której jest napisane „Kassenarzt” albo „Alle Kassen”. A jeżeli będziemy zmuszeni skorzystać z pomocy medycznej w nocy czy w trakcie weekendu, szukajmy placówek z napisem „Notdienst”. Tam dostaniemy specjalny druk 81 do wypełnienia (wiele placówek dysponuje dokumentem w języku polskim). Podajemy swoje dane osobowe, a także planowaną długość pobytu w Niemczech. Konieczne będzie podpisanie oświadczenia, że nie jesteśmy w kraju tylko dlatego, żeby skorzystać z leczenia. Trzeba też wpisać naszą niemiecką kasę chorych.

W przypadku wizyty u lekarza specjalisty potrzebne jest skierowanie od lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Również przed zgłoszeniem się do szpitala trzeba uzyskać od lekarza skierowanie. Inaczej jest w nagłych przypadkach – wtedy można od razu pojechać do szpitala.

Recepty na leki refundowane mogą wystawiać tylko ci lekarze, którzy podpisali umowy z regionalną kasą chorych. Przepisane lekarstwa można kupić w aptekach.

Każda opiekunka osób starszych pracująca w Niemczech powinna dbać o swoje bezpieczeństwo. Wyrobienie karty EKUZ jest jednym ze sposobów, żeby to bezpieczeństwo sobie zapewnić. Obyśmy nigdy nie musieli z niej skorzystać, ale warto zawsze ją przy sobie mieć.