Aby pracować w opiece w Niemczech, nie trzeba mieć określonego wykształcenia. Doświadczenie w branży opiekuńczej też nie jest potrzebne – wystarczy, że opiekowaliśmy się osobą z rodziny. Pracę mogą więc podjąć wszystkie osoby, które chcą spróbować sił w zawodzie opiekunki. Trzeba mieć jedynie predyspozycje do tej pracy: konkretne cechy charakteru, które okażą się przydatne. Dzięki temu opiekunka będzie pracować lepiej i wydajniej, a sama praca w opiece okaże się dla niej łatwiejsza. Co więc, oprócz doświadczenia, przyda się w zawodzie opiekunki osób starszych?

Praca w opiece w Niemczech: nie tylko dla wybranych

Jak w każdym innym zawodzie, tak i w opiece nad seniorem przydaje się udokumentowane doświadczenie zawodowe. Jednak tutaj można je zdobywać nawet wtedy, gdy nie pracujemy w zawodzie. Jak to możliwe? Wystarczy, że opiekowaliśmy się seniorem z rodziny – dziadkiem, rodzicem, wujkiem, ciocią. Przydatna okaże się także praca w szpitalu. Nie musimy mieć wykształcenia medycznego czy nawet pielęgniarskiego. W opiece nad starszą osobą równie dobrze poradzi sobie na przykład salowa. Dobre wrażenie zrobi także wolontariat w Domu Opieki Społecznej albo fundacji zajmującej się opieką nad seniorami. Tam nauczymy się wszystkiego, co potrzebne: techniki transferu leżącego podopiecznego, ubierania, mycia, podnoszenia. Te umiejętności pomogą nam zachować zdrowie i sprawny kręgosłup. Na dodatek ułatwią zdobycie lepszego zlecenia w Niemczech.

opieka nad starszą osobą

W pracy w opiece w Niemczech bardzo ważne są umiejętności językowe. Jeśli zatem chcemy spróbować swoich sił, warto najpierw podszkolić niemiecki. Dzięki temu zwiększymy swoje szanse na lepsze zarobki. Na portalu SenioPort swoje ogłoszenia publikują agencje, które oferują naukę niemieckiego dla opiekunek. W tym celu udostępniają darmowe lekcje, słowniczki i samouczki. A jeśli jesteśmy już na szteli, możemy wykorzystać do nauki niemiecką telewizję. Opiekunki polecają przede wszystkim bajki, zwłaszcza te dla najmłodszych dzieci. Używa się w nich prostych słów i buduje nieskomplikowane zdania. Jest to więc doskonała lekcja języka niemieckiego – nawet dla początkujących.

Jakie kompetencje przydadzą się opiekunce osób starszych?

Inne, nie zawsze oczywiste umiejętności to na przykład czynne prawo jazdy. Nie zawsze jest wymagane, ale jego posiadanie to duże ułatwienie. Zdarza się bowiem, że podopiecznego trzeba podwieźć do lekarza czy pojechać z nim na zakupy. Istotne są też pewne cechy charakteru. Opiekunka osoby starszej powinna być pełna empatii, życzliwości i cierpliwości. Nie może bać się podejmowania decyzji. Dobrze, jeśli potrafi szybko zaaklimatyzować się w nowym miejscu. Już podczas rozmowy kwalifikacyjnej możemy zrobić dobre wrażenie. Nie bójmy się wspomnieć o swoich mocnych stronach. Jeżeli mamy doświadczenie (niekoniecznie zawodowe), które pomoże nam w pracy, powiedzmy o tym. Może przeprowadzaliśmy się do innego kraju i mamy smykałkę do nauki języków? To doskonały moment, żeby powiedzieć o tym rekruterowi.

Warto też dopracować swoje CV, żeby stało się naszym „narzędziem marketingowym”. Jeśli dobrze się w nim zareklamujemy, mamy szansę dostać dobrą pracę w opiece. Nie ograniczajmy się więc tylko do wymienienia poprzednich miejsc pracy. Przy każdym z nich dodajmy parę słów o wykonywanych obowiązkach. Co ważne, nie muszą to być stanowiska związane z opieką nad osobami starszymi. Jeśli w naszej pracy codziennie musieliśmy radzić sobie ze stresem i z konfliktowymi sytuacjami, a także nawiązywać kontakty, wspomnijmy o tym w CV. Zadbajmy też o wygląd dokumentu. W internecie znajdziemy dużo ciekawych szablonów do wykorzystania. Pamiętajmy jedynie o tym, żeby CV było czytelne i przejrzyste, a zdjęcie profesjonalne.

rozmowa rekrutacyjna

Pokażmy swoje doświadczenie na rozmowie rekrutacyjnej

Odpowiedź na ogłoszenie pod tytułem „zatrudnię do opieki nad starszą osobą” to dopiero początek. Czeka nas jeszcze zaprezentowanie się podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Tutaj również można pokazać swoje umiejętności. Nawet jeśli nie pracowaliśmy dotąd w opiece, to przy odrobinie wysiłku zrobimy dobre wrażenie na rekruterze. Nie należy jednak wyolbrzymiać. Jeżeli znamy tylko podstawy języka niemieckiego, nie przekonujmy rekrutera, że jest inaczej. Szczerość zadziała na naszą korzyść, gdyż dostaniemy dopasowane do nas oferty pracy dla opiekunek w Niemczech. Warto wiedzieć, że nie każda rodzina wymaga od opiekunki płynnej znajomości języka niemieckiego. Często wystarczy kilka dodatkowych lekcji, żeby móc spokojnie wyjechać do pracy. Mówmy też śmiało o naszych zainteresowaniach i pasjach. Wspomnijmy o wolontariacie i działaniach charytatywnych. Pokażemy się jako osoby pełne energii, chęci do działania i poszerzania swoich horyzontów.

Praca w opiece to zadanie bardzo wymagające i dające wiele satysfakcji. Nie jest jednak zajęciem dla każdego, a kurs opiekunki online nie wystarczy, żeby dobrze radzić sobie w zawodzie. Jeżeli jesteśmy przekonani, że nasze doświadczenie i umiejętności pozwolą nam pracować jako opiekunka, zgłośmy się do agencji. Na SenioPort możemy też opublikować własne ogłoszenie i pokazać się w nim z jak najlepszej strony. Doświadczona, renomowana firma pomoże nam w dopełnieniu wszelkich formalności. Zapewni nam też opiekę koordynatora i bezpieczny przejazd do i z miejsca pracy.