Podjęcie pracy w opiece jest trudną decyzją – zwłaszcza, gdy w grę wchodzi wyjazd za granicę. Do zwykłych, codziennych obowiązków dochodzi tęsknota za domem i bliskimi. Nic zatem dziwnego, że wszystkie opiekunki szukają tak zwanej dobrej szteli. Czym ona jest? Pojęcie to pochodzi z języka niemieckiego i oznacza po prostu dobrą pracę. Ofertę zatrudnienia, która zadowala obie strony. Po czym jednak poznać dobrą sztelę? Oferty pracy są różne, ale przyjmuje się, że doskonała propozycja powinna wyróżniać się kilkoma punktami.

Podstawa dobrej szteli to atrakcyjne wynagrodzenie

Co prawda dla każdego termin „dobre pieniądze” będzie oznaczał co innego. Wszystko zależy od oczekiwań i potrzeb pracownika. Praca w opiece nad starszymi ludźmi zwykle jest trudna, dlatego kwota powinna być adekwatna do zakresu obowiązków. Zwróćmy uwagę na to, czy podane jest wynagrodzenie za miesiąc, czy za cały wyjazd. Nie ograniczajmy się do jednej agencji – w SenioPort znajdziemy wielu sprawdzonych pośredników. Sprawdźmy też, w jakiej walucie opublikowano wynagrodzenie. Zazwyczaj spotyka się euro lub inną jednostkę obowiązującą w danym kraju. Lepsze portale podają jednak do wiadomości kwotę w złotówkach.

Dobra pensja, wypłacana terminowo, zapisana w legalnej umowie to gwarancja zadowolenia opiekuna. Warto też wspomnieć, że niektóre agencje oferują także darmowy przejazd do i z miejsca pracy albo proponują dodatkowe premie.

opieka nad osobą starszą

Pamiętajmy o tym, że najlepiej płatne zlecenia są zwykle najbardziej wymagające. Mogą się zdarzyć podopieczni cierpiący na zaawansowane choroby. Często też w ogłoszeniach pracy podane są wysokie wymagania językowe. Zastanówmy się więc, czy nasze umiejętności są w stanie sprostać konkretnym wymaganiom.

Sprawdź, czy agencja pracy oferuje legalne zatrudnienie

Praca na czarno, chociaż wciąż powszechna w zawodzie opiekunki, nie jest najlepszym wyjściem. Firmy często obiecują wysokie wynagrodzenie, ale jednocześnie nie spisują umowy. To sprawia, że nieuczciwi pracodawcy mogą oszukać opiekunkę i nie wypłacić jej pieniędzy. Sprawdzone agencje opiekunek z portalu SenioPort zawsze działają na podstawie umowy zlecenia albo kontraktu. Dzięki temu mamy ubezpieczenie zdrowotne i wymagane prawnie składki. Pracodawcy proponujący umowę często oferują dodatkowe opcje, jak pomoc w formalnościach związanych z wyjazdem.

Dokładnie przeczytaj opis podopiecznego

opieka nad seniorem

W każdej ofercie pracy dla opiekunki powinien być dokładnie opisany stan zdrowia podopiecznego. Dzięki temu wiemy, jakie będą wymagania w zakresie opieki nad seniorem. Ważna jest informacja o samodzielności osoby starszej: czy jest leżąca, czy porusza się na przykład z rolatorem. Istotne są również wiadomości dotyczące czynności fizjologicznych oraz chorób, na które cierpi senior.

Zdarza się, że dana agencja opiekunek dokładnie opisuje zainteresowania i upodobania podopiecznego. Możemy się więc dowiedzieć, jakie jest jego hobby, ulubione potrawy i sposoby spędzania czasu. Takie informacje pomogą nam nawiązać więź z seniorem i budować zadowolenie z pracy.

Zastanów się, czy odpowiadają Ci wymagania językowe

Ciekawe rozmowy z podopiecznym i spędzanie z nim czasu – to według opiekunek coś, czym charakteryzuje się dobra sztela. Oferty pracy w Niemczech kładą więc duży nacisk na znajomość języka. Nie musimy się nim biegle posługiwać, często wystarczy stopień podstawowy albo komunikatywny. Ważne jest, by umieć dogadać się z podopiecznym. Starsi ludzie z wiekiem tracą umiejętności komunikacyjne, więc opiekunowi trudniej do nich dotrzeć. A jeśli dodamy do tego nieznajomość języka, kłopoty w porozumiewaniu się są niemal pewne.

Dlatego warto poświęcić przed wyjazdem trochę czasu na naukę. Wiele agencji opiekunek udostępnia darmowe lekcje niemieckiego. Rodziny seniorów zwykle wymagają znajomości języka przynajmniej na poziomie A2, a najlepiej widziany jest poziom B2. Opiekunka poradzi sobie wtedy z większością sytuacji komunikacyjnych: na poczcie, w sklepie, u lekarza.

opieka seniora

Zbadaj możliwość pomocy ze strony rodziny seniora

Jeśli bliscy podopiecznego są w stanie od czasu do czasu pomóc w opiece nad nim, to dobra wiadomość dla nas. Wystarczy na samym początku zbudować pozytywną relację z rodziną, by w razie potrzeby móc zwrócić się do niej o pomoc. Bliscy mogą czasami zostać na godzinę czy dwie z seniorem, a my w tym czasie możemy zrobić coś dla siebie. Niektóre rodziny od razu ustalają z opiekunką rozkład wolnych chwil. Ważne jest, żeby w tym czasie podopieczny nie pozostawał bez opieki.

Dogodne warunki mieszkaniowe – co to znaczy?

Wyjazd do pracy za granicę wiąże się z zamieszkaniem w obcym domu. Opiekunki na miejscu zastają różne warunki. Zadaniem agencji pośredniczących jest informowanie o tym, czego mogą się spodziewać. Niektóre rodziny przeznaczają opiekunce osobne mieszkanie, ale najczęściej jest to po prostu własny pokój. Opiekunka dzieli więc z mieszkańcami kuchnię, a często także łazienkę.

Dobrze jest też dopytać o wyżywienie. Nie wszystkie rodziny oferują jedzenie na własny koszt. Informacja na ten temat pozwoli nam uchronić się przed ewentualnymi wydatkami.

W ofertach pracy często są też wymieniane dodatkowe udogodnienia dla opiekunek. Do najpopularniejszych należą: dostęp do samochodu, internet, telewizor, telefon z roamingiem.

Przed podjęciem decyzji o pracy w opiece w Niemczech warto dokładnie przyjrzeć się ofertom. Dobrze, jeśli są w jednym miejscu – zaoszczędzi nam to czas. Przeanalizujmy każdą interesującą nas propozycję i wybierzmy taką, która będzie nas satysfakcjonować. Dobra sztela to przede wszystkim atrakcyjne warunki i wynagrodzenie, legalna umowa, a także pomoc koordynatora z agencji. Jeśli chcemy otrzymać taką ofertę pracy, warto skorzystać z propozycji renomowanych firm.