Polacy często wyjeżdżają za granicę w celach zarobkowych. Zdarza się, że szukają zajęcia na jeden sezon, na wakacje albo na okres świąteczny. Są też tacy, którzy zostają w obcym kraju na dłużej, a praca tam jest ich głównym źródłem dochodów. Jedną z najchętniej wybieranych branż jest opieka nad osobami starszymi. Opiekunki i opiekunowie podejmują decyzję o wyjeździe głównie ze względu na wysokie wypłaty. Na stanowisku opiekunki osoby starszej w Niemczech można zarobić więcej, niż w Polsce. To jednak nie jedyny powód, dla którego Polacy decydują się pracować u zachodnich sąsiadów. Co ich jeszcze zachęca?

Opiekunki są w Niemczech przyjmowane serdecznie i z uśmiechem

Polskie opiekunki cieszą się w Niemczech wysoką renomą oraz zaufaniem. Niemieccy pracodawcy doceniają ich poświęcenie, uśmiech i empatię. Na uwagę zasługuje też fakt, że u naszych sąsiadów wzrasta zapotrzebowanie na opiekunów osób starszych. Społeczeństwo szybko się tam starzeje, toteż miejsc zatrudnienia dla polskich opiekunek nie zabraknie. A jeżeli jeszcze będziemy mieć pewność, że pracodawca zauważy nasze zaangażowanie i je doceni, chętnie podejmiemy taką pracę. Lubimy czuć się potrzebni i wiedzieć, że coś od nas zależy? Praca opiekunki do osoby starszej z zamieszkaniem będzie dla nas idealna. Opieka nad seniorem może dać ogromną satysfakcję, chociaż jest też wymagająca. Ale wdzięczność podopiecznego za troskę, pomoc przy codziennych czynnościach czy za podany obiad wynagradza wszystkie trudy.

opiekunka nad osobami starszymi

Za zachodnią granicą można zarobić więcej

Wspominaliśmy już, że zarobki opiekunki w Niemczech są wyższe, niż na tym samym stanowisku w Polsce. I choć w obu krajach wzrasta płaca minimalna, to i tak u naszych sąsiadów stawki są bardziej atrakcyjne. Wystarczy spojrzeć na oferty pracy w opiece zamieszczone na portalu SenioPort. Wynagrodzenie miesięczne netto zaczyna się tutaj od 1500 euro. Dla porównania: w naszym kraju stawka dla opiekunki nad osobami starszymi to około 2000 zł. Nietrudno więc obliczyć, że praca za granicą bardziej się opłaca. Możliwość zarabiania w euro sprawia, że wiele osób decyduje się na wyjazd. Niektórzy wolą dłuższe, nawet kilkumiesięczne zlecenia, ale jeżeli jest taka potrzeba, można również wyjechać na kilka tygodni. Na dodatek przy współpracy z dobrą agencją mamy zapewnione wyżywienie i zakwaterowanie. Oznacza to, że całą uzyskaną wypłatę możemy przeznaczyć na własne cele.

Świadczenia socjalne dla opiekunki w Niemczech

Wśród opiekunek wyjeżdżających do pracy w Niemczech jest wiele osób, które mają własne rodziny. Zdarza się, że w przypadku dłuższych wyjazdów wszyscy decydują się na tymczasową przeprowadzkę. Warto więc dowiedzieć się nieco więcej o świadczeniach socjalnych obowiązujących za zachodnią granicą. Najpopularniejszym jest Kindergeld, czyli pomoc finansowa dla rodziców. Wynosi ona odpowiednio:

  • 219 euro (ok. 973 zł) na pierwsze oraz drugie dziecko,
  • 220 euro (ok. 1000 zł) na trzecie dziecko,
  • 250 euro (ok. 1111 zł) na czwarte i każde kolejne dziecko.

Oprócz tego w trakcie pracy w Niemczech przysługuje nam zasiłek chorobowy i możliwość nieodpłatnego leczenia w placówkach medycznych. Potrzebna jest do tego jedynie legalna umowa. Bardziej więc opłaca się współpracować z agencją, niż pracować na czarno. Jest jeszcze jeden plus: dobra, renomowana firma pomoże nam w uregulowaniu wszelkich formalności związanych ze składkami i ubezpieczeniem. Mamy więc spokojną głowę.

opiekunka osoby starszej

Podczas zlecenia można podszlifować niemiecki

Nowego języka uczymy się najszybciej, kiedy używamy go na co dzień. Dlatego praca opiekunki w Niemczech jest doskonałym sposobem na nauczenie się niemieckiego. Co prawda agencje opieki wymagają, żeby kandydaci znali język w stopniu przynajmniej komunikatywnym. Podstawy jednak można opanować jeszcze w domu, na przykład ucząc się razem z dziećmi czy wnukami. A już na zleceniu wzbogacać swoje słownictwo, przyswajać nowe wyrażenia i zwroty. W ten sposób nauczymy się używać języka w codziennej komunikacji – i to wręcz mimowolnie i naturalnie.

Ilu opiekunów, tyle sposobów na pracę w Niemczech. Niektórzy decydują się na pracę na czarno, inni wyjeżdżają „w ciemno”, bez gwarancji zatrudnienia. Jest jednak coraz więcej osób, które zwracają uwagę na bezpieczeństwo pracy, jej stabilność i wsparcie koordynatora. Jak sprawić, żeby wyjazd przebiegł spokojnie, a praca dawała satysfakcję? Wystarczy nawiązać współpracę z legalną agencją.