Większość osób wyjeżdżających do pracy w opiece to panie w średnim wieku. Ale czy tylko one mogą zostać opiekunkami osób starszych? Wiele pań zadaje sobie pytanie, czy można pracować i pobierać emeryturę. Opieka w Niemczech to bowiem szansa na dobry zarobek: w sprawdzonych agencjach dostaniemy minimum 1500 euro na rękę. Trudno się zatem dziwić, że wiele pań 60+ chce podreperować w ten sposób finanse. Na pracę decydują się też studentki i młode kobiety. Czy zatem wiek opiekunki seniora ma aż tak duże znaczenie? Sprawdźmy!

Czego wymaga się od opiekunek seniora      

Panie, które jadą do pracy w Niemczech po raz pierwszy, zadają sobie pytanie: czego się spodziewać? Nie znają bowiem jeszcze dokładnego zakresu obowiązków. Zastanawiają się też, jakie wymagania muszą spełnić, żeby zostać dobrą opiekunką osób starszych. Przyszłe opiekunki są świadome, że nie każdy nadaje się na to stanowisko. Jakie warunki trzeba spełnić, żeby odnieść sukces w pracy w opiece? Pierwszy z nich to wykształcenie.

opiekunka osoby starszej

Aby pracować z seniorami w Niemczech, nie trzeba mieć wykształcenia medycznego ani nawet ukończonych studiów wyższych. Opiekunka osoby starszej nie musi wykonywać żadnych czynności medycznych. To zadanie wykwalifikowanej pielęgniarki, która przychodzi do podopiecznego. W dobrych agencjach każda z kandydatek na opiekunkę przechodzi przed wyjazdem szkolenie opiekuńcze, dlatego nie trzeba mieć też wykształcenia w tym zakresie. Jedynym wymaganiem, którego przestrzegają firmy opiekuńcze, jest znajomość języka niemieckiego. Na portalu SenioPort można znaleźć oferty pracy od agencji, które oferują bezpłatne lekcje i kursy.

Najważniejsze cechy opiekunki osoby starszej

Drugim warunkiem jest doświadczenie w pracy z osobami starszymi. Może to być nawet opieka nad kimś z rodziny – rodzicem albo dziadkiem, albo praca zawodowa w opiece. Tutaj duże szanse mają panie pracujące na emeryturze. Często posiadają już doświadczenie w opiekowaniu się starszymi rodzicami. Ostatnie i najważniejsze wymaganie to pewne cechy charakteru. Opiekunkę seniora powinny wyróżniać:

  • empatia,
  • cierpliwość,
  • łatwość i szybkość w nawiązywaniu kontaktów,
  • umiejętność adaptacji,
  • spokój i opanowanie,
  • pozytywne nastawienie i sympatia do podopiecznych.

Praca w opiece wymaga również siły i odporności psychicznej. Trzeba umieć radzić sobie w nieprzewidzianych sytuacjach, a także spokojnie stawiać czoła codzienności.

opiekunka seniora

Czy można być za młodą na wykonywanie zawodu opiekunki?

Wiele osób twierdzi, że młode kobiety (w wieku 20-30 lat) nie mogą pracować jako opiekunki. Brakuje im bowiem doświadczenia w opiece, odpowiedzialności i cierpliwości. Czy to prawda? Wbrew pozorom podane kryteria spełniają także młode dziewczyny, nawet studentki. Dodatkowo mają wiele motywacji do działania i mogą spojrzeć na niektóre sprawy zupełnie świeżym okiem. Uczą się też na bieżąco języków obcych, więc mogą lepiej dogadać się z niemieckim seniorem. Praca jako opiekunka jest więc dla nich doskonałym sposobem na podreperowanie studenckiego budżetu albo na uzbieranie pieniędzy na wakacje.

Na razie młodych opiekunek jest dość mało, ale ta tendencja się zmienia. Mimo znacznej różnicy wieku kobiety dobrze dogadują się z podopiecznymi i traktują ich jak własnych dziadków. Wyjazd do Niemiec to także sposób na zawieranie nowych znajomości, poznawanie innej kultury. Młode kobiety chętnie z niego korzystają.

Panie w średnim wieku: najczęściej poszukiwane w opiece

Rodziny seniorów najchętniej zatrudniają opiekunki w wieku 40+. Panie te mają już większe doświadczenie życiowe, a także praktykę w opiece nad osobą starszą. Na dodatek mniejsza różnica wieku pozwala im na nawiązanie przyjacielskiej relacji z podopiecznym. Badania pokazują, że opiekunki w średnim wieku chętniej wyjeżdżają na dłuższe zlecenia. Jeśli więc chcemy być dłużej aktywne zawodowo, praca w opiece w Niemczech jest doskonałym rozwiązaniem. Zwłaszcza, jeśli wcześniej opiekowałyśmy się starszym rodzicem czy dziadkiem.

opiekunka do osoby starszej

Jeśli stan zdrowia pozwala, można pracować też na emeryturze

Również kobiety powyżej 60. roku życia mogą być czynnymi opiekunkami. Wszystko zależy od stanu zdrowia. Jeśli opiekunce nie dokuczają bóle lub przewlekłe schorzenia, spokojnie może podjąć pracę na emeryturze. Wtedy należy jednak wybierać zlecenia do sprawnych osób – znajdziemy takie wśród ogłoszeń na portalu SenioPort. Panie 60+ podejmują się pracy w opiece z różnych powodów. Zwykle jest to chęć dorobienia do budżetu domowego, czasem też postanowienie nauczenia się obcego języka.

Jak widać, opiekunką osób starszych można zostać w każdym wieku. Wystarczy chęć realizowania się w tym zawodzie i doświadczenie w opiece nad seniorem. Jeśli więc lubimy ludzi i uwielbiamy im pomagać, to jest to praca dla nas.