Zdarza się, że opiekunki osób starszych szukają ofert pracy bez języka niemieckiego. Powodów takiej decyzji jest wiele: nieznajomość języka, obawy przed porozumiewaniem się z osobami z innego kraju czy trudności w nauce. Co prawda w niektórych branżach mówienie po niemiecku nie jest konieczne, ale opieka nad seniorem do nich nie należy. Praca z osobą starszą i jej rodziną wymaga stałego komunikowania się z nimi. Czy można dogadać się z niemieckim podopiecznym, znając tylko podstawowe zwroty – albo w ogóle nie mówiąc po niemiecku?

Opiekunka w Niemczech powinna znać język niemiecki

Praca opiekunki w Niemczech wiąże się przede wszystkim z rozmowami. I nie chodzi tu tylko o pogawędki o pogodzie. Seniorzy często są schorowani i sami mają problemy z mówieniem. Jeśli więc i my będziemy mieć trudności z komunikacją po niemiecku, nie dogadamy się z podopiecznym. A to pociąga za sobą wiele przykrych konsekwencji. Opiekun, który ma problemy z niemieckim, może nieprawidłowo odczytywać potrzeby osoby starszej.

praca w opiece w Niemczech

Rozmowa z seniorem ma jeszcze inną funkcję. To podstawa budowania z nim więzi i głębokiej relacji przyjacielskiej. Wyobraźmy sobie, że umiemy posługiwać się tylko podstawowymi zwrotami. Nietrudno się domyślić, że proces ten będzie zakłócony. Nieznajomość języka niemieckiego rodzi też problemy w codziennym życiu za granicą. Nie dogadamy się w sklepie, na poczcie czy u lekarza. A to może być kłopotliwe, zwłaszcza jeśli senior zachoruje i trzeba opisać, co mu dolega.

Rodziny wymagają różnego poziomu znajomości języka

Nie robią tego bezpodstawnie. Komunikatywna znajomość niemieckiego jest po prostu potrzebna, żeby obie strony mogły się dogadać. Na portalach i forach internetowych można znaleźć oferty pracy dla opiekunek bez języka niemieckiego. Jednak taka praca zwykle jest gorzej opłacana i trudniejsza. Rodziny podopiecznych pragną często kontaktować się z opiekunką. Chcą wiedzieć, jak czuje się ich rodzic czy dziadek. Powinniśmy więc wiedzieć, jak opisać przebieg dnia seniora czy jego samopoczucie.

Głównym obowiązkiem opiekunki osoby starszej jest dbanie o nią w zakresie pielęgnacyjno-higienicznym. Bliscy podopiecznego oczekują też, że będziemy spędzać z nim czas i towarzyszyć mu w codziennych czynnościach. Do tego niezbędna jest dobra znajomość języka niemieckiego. Opiekunka, która umie mówić po niemiecku, może zachęcić seniora do rozmowy. To jest szczególnie pomocne w sytuacjach, kiedy podopieczny ma problemy z komunikacją wynikające z choroby.

nauka języka niemieckiego

Języka niemieckiego można się sprawnie nauczyć

Wbrew pozorom nauka języka niemieckiego nie odbywa się tylko w szkołach językowych. W niektórych agencjach zatrudniających opiekunki dostępne są darmowe lekcje niemieckiego. Można z nich skorzystać w dowolnym momencie, a czas nauki jest ograniczony. Jeśli mamy dzieci lub wnuki uczące się języka, możemy wspólnie z nimi zasiąść do odrabiania lekcji. Dzięki temu podszlifujemy słownictwo i nauczymy się nowych wyrażeń. Dobrym pomysłem jest też oglądanie niemieckiej telewizji – to z kolei pomaga zrozumieć dialogi ze słuchu.

Niektóre z firm publikujących swoje oferty na portalu SenioPort pomagają kandydatom w nauce języka niemieckiego. Udostępniają słowniczki, bezpłatne kursy czy aplikacje. Przyszłe opiekunki osób starszych mogą więc od podstaw nauczyć się języka potrzebnego w pracy w opiece. A jeśli mieliśmy wcześniej styczność z niemieckim, ale nie wiemy jaki mamy poziom znajomości języka – zróbmy test. W internecie jest dużo ogólnodostępnych testów językowych, z których można skorzystać.

Praca w Niemczech w opiece bez języka – czy to możliwe?

Wiele początkujących opiekunek decyduje się na pracę u polskiej rodziny mieszkającej w Niemczech. Liczą na łatwą komunikację w rodzinnym języku. Dla tych, którzy dopiero zaczynają pracę w opiece, to duże ułatwienie, ale jednocześnie ograniczenie. Ofert publikowanych przez polskie rodziny w Niemczech jest o wiele mniej. Dodatkowo, przebywając z Polakami, nie nauczymy się niemieckiego, co utrudnia późniejsze znalezienie pracy.

język niemiecki

Podjęcie pracy bez języka w Niemczech jest więc możliwe, lecz się nie opłaca. Trzeba liczyć się z ograniczoną liczbą ofert i małymi możliwościami rozwoju w branży. Lepszym rozwiązaniem jest nauka niemieckiego już na samym początku pracy. Szeroki wybór ofert, dobre zarobki, szansa na nowe znajomości – to może zyskać wykształcona językowo opiekunka w Niemczech. Bez języka niemieckiego możliwości są o wiele mniejsze, dlatego warto już przed wyjazdem poświęcić czas na naukę.