Święta Bożego Narodzenia to czas, w którym chętnie obdarowujemy się prezentami. Chcemy sprawić radość najbliższym nam osobom i spełnić ich marzenia. Podobnie jest w pracy w opiece. Pracując w Niemczech, mieszkamy razem z podopiecznym i spędzamy z nim praktycznie każdą chwilę. Dbamy o jego zdrowie, zapewniamy mu towarzystwo i wsparcie. Dlatego nie dziwi fakt, że przy wyjątkowych okazjach chcemy go obdarować jakimś drobnym upominkiem. Tylko czy kupować prezent dla seniora, którym się opiekujemy? I jaki podarek będzie odpowiedni?

Kiedy warto podarować seniorowi jakiś drobiazg

Wręczanie prezentu świątecznego seniorowi to dość delikatna kwestia. Trzeba wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników. Pierwszym z nich jest relacja z podopiecznym i jego rodziną. Jeśli lubimy ich z wzajemnością, śmiało możemy podarować jakiś miły drobiazg. Znaczenie ma również to, czy dana rodzina obchodzi święta i czy ma w zwyczaju obdarowywanie się prezentami. Wręczenie podarku seniorowi będzie miłym gestem, którego możemy, ale niekoniecznie musimy się podjąć. Prezent pomoże nam okazać naszą sympatię dla podopiecznego, a także zmniejszyć dystans.

prezent dla seniora

Idealny prezent dla podopiecznego                           

Prezent dla seniora nie musi być kosztowny. Może to być drobiazg, podarowany prosto z serca. Ważne jednak, żeby wziąć pod uwagę zainteresowania podopiecznego, jego stan zdrowia i dietę. Osobie chorej na cukrzycę nie podarujemy przecież bombonierki z czekoladkami. Na co więc postawić?

Prezent typu „hand made”

Doskonałym pomysłem będzie obdarowanie seniora drobiazgiem wykonanym własnoręcznie. Może to być wydziergana serwetka, szal zrobiony na drutach albo wyszywana narzuta. Z pewnością taki drobiazg od serca wywoła uśmiech na twarzy podopiecznego.

Regionalne specjały i pamiątki z Polski

Senior interesuje się polską kulturą i ciągle wypytuje o polskie zwyczaje? Z pewnością ucieszy się z kalendarza z naszymi rodzimymi krajobrazami czy magnesu na lodówkę. Pięknym prezentem będzie też słoiczek miodu lub dżemu z lokalnej polskiej wytwórni.

Album na zdjęcia

Idealny prezent dla seniora na gwiazdkę to album, w którym zamieści on swoje zdjęcia z młodości, a także fotografie dzieci i wnuków. Być może znajdzie się w nim miejsce również na Wasze wspólne zdjęcie? Wybierz album z foliowymi kieszonkami, który uchroni fotografie przed zalaniem czy zabrudzeniem.

prezent dla seniora

Herbata w zestawie z kubkiem

Seniorzy uwielbiają ciepłe napoje, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Dlatego prezent w postaci oryginalnej herbaty z dołączonym kubkiem sprawdzi się idealnie. Jeśli zatem wiemy, czy nasz podopieczny woli herbatę czarną, zieloną, czy owocową – śmiało możemy wybierać. Zdecydujmy się na wyjątkową herbatę, z dodatkiem ziół, suszonych owoców lub kwiatów. Dodajmy do tego elegancko zdobiony kubek, a otrzymamy gotowy zestaw na rozgrzanie.

Miękki, ciepły koc

Osoby starsze mocno odczuwają spadki temperatury. Gdy nadchodzą chłodne dni, jest im po prostu zimno i chętnie chowają się pod kocem. Sprawmy więc podopiecznemu radość nowym, miękkim kocem w ulubionym kolorze. Dzięki niemu senior nie zmarznie nawet w najzimniejsze noce.

Czy przyjąć prezent od podopiecznego?

Zdarza się, że podopieczny również chce nam coś podarować. W tym przypadku jednak należy zachować ostrożność. Przy przyjmowaniu prezentu kierujmy się zdrowym rozsądkiem. Jeżeli upominek jest po prostu wyrazem wdzięczności i sympatii, a dodatkowo wręcza go rodzina – wszystko w porządku. Sytuacja zmienia się, gdy obdarowuje nas osoba chora na Alzheimera albo demencję. Wtedy lepiej nie przyjmować prezentu. Seniorzy cierpiący na choroby otępienne mają trudności z orientacją czasowo-przestrzenną i tracą kontakt z rzeczywistością. Podopieczny może mieć problem z podejmowaniem racjonalnych decyzji i oceną wartości danych rzeczy. Jeśli więc dostaniemy od niego złoty naszyjnik czy kolczyki, bądźmy ostrożni. Może się okazać, że to nie zwykła biżuteria, ale rodowa pamiątka przekazywana kolejnym pokoleniom.

prezent dla seniora

Różnice kulturowe a wręczanie prezentów

Niemcy nieco inaczej podchodzą do kwestii świąt, niż Polacy. Dla nich jest to po prostu czas, w którym mogą spotkać się z rodziną lub wyjechać na dawno odkładane wakacje. To sprawia, że nie wszyscy obdarowują się w tym okresie prezentami. Co za tym idzie, niekoniecznie będą poczuwać się do obowiązku, żeby podarować coś opiekunowi osoby starszej. Co prawda w niektórych domach święta są bardziej celebrowane. Warto przekonać się, jak jest u rodziny naszego podopiecznego, aby nie zostać zaskoczonym w żaden sposób. Jednak bez względu na to, czy zamierzamy wymienić się prezentami, dobrze jest złożyć seniorowi serdeczne życzenia świąteczne.