Wyjazd do pracy w opiece w Niemczech to wyzwanie, nie tylko ze względu na rozłąkę z rodziną. Wiele początkujących opiekunów osoby starszej nie wie, czego spodziewać się podczas trwania zlecenia. Jak będzie wyglądał normalny dzień pracy? W jaki sposób dogadać się z podopiecznym i jego rodziną? Czy podczas poszukiwania pracy warto korzystać z prywatnych ogłoszeń? W dzisiejszym artykule rozwiewamy wątpliwości każdej opiekunki i opiekuna!

Współpraca z agencją czy praca z internetu?

Zdarza się, że opiekunki decydują się na podjęcie pracy „z polecenia”, w odpowiedzi na ogłoszenie opublikowane na przykład na internetowym forum. I chociaż wydaje się to wygodne, niesie za sobą spore ryzyko. Po pierwsze nie wiemy, co tak naprawdę zastaniemy po przyjeździe. Opis podopiecznego może znacznie różnić się od stanu faktycznego – nikt tego przecież nie zweryfikuje. Po drugie, tego typu zlecenie nierzadko wiąże się z brakiem pisemnej umowy. A tylko tak zwany „papier” w ręce gwarantuje nam, że dostaniemy pensję.

opieka nad seniorem

Jak bronić się przed tego typu sytuacjami? Najlepszym rozwiązaniem jest podjęcie współpracy ze sprawdzoną, uczciwą agencją. Pochodzące od nich oferty pracy znajdują się na portalu SenioPort. Każda zawierana w ten sposób umowa dokładnie określa warunki pracy i kwotę wypłaty. Dzięki temu nie dochodzi do nieporozumień. Już przed wyjazdem będziemy wiedzieć, na jakie choroby cierpi senior i czego oczekuje od nas jego rodzina. Na dodatek wiele firm organizuje opiekunkom szkolenia z zakresu pielęgnacji i opieki osób starszych. Taka wiedza okaże się przydatna już od pierwszego dnia trwania zlecenia.

Zdecydujmy się na legalne zatrudnienie

Nawiązując współpracę z dobrą agencją, mamy pewność, że wszystkie kwestie prawne są dopięte na ostatni guzik. Właściwe warunki pracy, prawo do opieki medycznej, składki i ubezpieczenia – to wszystko gwarantuje nam umowa. Przed wyjazdem upewnijmy się więc, że firma, z której dostaliśmy ofertę, jest wpisana do KRAZ (Krajowego Rejestru Agencji Zatrudnienia). Umowa od sprawdzonej agencji obejmuje cały okres zatrudnienia. Oznacza to, że jesteśmy chronieni prawnie od momentu wejścia do busa aż do wyjścia z niego po powrocie, już w Polsce. Nie ma też żadnych prowizji czy opłat. Jeśli więc pracodawca wymaga od nas zwrotu kosztów za transport czy wyżywienie, lepiej uważać. Zawsze warto kontaktować się ze swoim koordynatorem. On odpowie na wszelkie pytania i zadba o nasze bezpieczeństwo, udostępniając całodobową infolinię alarmową.

Pierwszy dzień na szteli jest najważniejszy

Zaraz po przyjeździe na miejsce zlecenia poznajemy swojego podopiecznego i jego rodzinę. To dobry moment, żeby zrobić jak najlepsze pierwsze wrażenie. Przygotujmy sobie zatem kartkę z podstawowymi zwrotami po niemiecku i kilkoma zdaniami o sobie. Będzie nam łatwiej się płynnie przedstawić i zmniejszymy nieco stres spowodowany nową sytuacją. Dobrze też jeszcze w Polsce zastanowić się, o co będziemy chcieli zapytać bliskich seniora. A kwestii do poruszenia jest naprawdę dużo: rozkład dnia, przyzwyczajenia osoby starszej, zwyczaje kulinarne itp. Już pierwszego dnia ustalmy z rodziną podopiecznego zakres naszych obowiązków. Lepiej na początku poznać oczekiwania bliskich osoby starszej. Dzięki temu unikniemy niedomówień i ewentualnych konfliktów.

opiekunka osoby starszej

Dopytajmy o wykaz obowiązków opiekunki osób starszych

Zadaniem opiekuna osoby starszej pracującego w Niemczech jest opieka nad podopiecznym. To tylko pozornie jeden duży obowiązek. Składa się bowiem na niego mnóstwo niewielkich zadań, które na pierwszy rzut oka wydają się po prostu prowadzeniem domu. Seniorowi trzeba ugotować obiad, wyprać brudne ubrania czy posprzątać sypialnię. Opieka nad osobą starszą to także towarzyszenie jej na co dzień, rozmowy, zapełnianie czasu wolnego różnymi aktywnościami. Często zdarza się, że podopieczny jest przewlekle chory. Wtedy oprócz towarzystwa trzeba mu też zapewnić wsparcie na co dzień.

Zakres obowiązków opiekuna osób starszych zależy od wielu czynników. Podstawowym jest stan zdrowia seniora. Osobie leżącej lub poruszającej się na wózku inwalidzkim trzeba poświęcić więcej uwagi, niż całkowicie mobilnemu podopiecznemu. Zanim jednak przystąpimy do pracy, upewnijmy się, czy rodzina seniora nie będzie oczekiwać więcej, niż to wynika z zapisów w umowie. Opiekun lub opiekunka nie może wykonywać czynności medycznych, takich jak podawanie zastrzyków czy insuliny. Nie powinna także dawkować leków podopiecznemu, a jedynie pilnować, by zażywał te przepisane przez lekarza. Najważniejszym obowiązkiem opiekuna jest jednak towarzyszenie seniorowi. Wprowadzamy się do niego na kilka tygodni, dzielimy z nim radości i troski życia codziennego. I to ten aspekt pracy w opiece jest najbardziej angażujący, a jednocześnie najpiękniejszy.