Każda opiekunka osoby starszej, która wyjeżdża pierwszy raz albo przyjmuje nowe zlecenie, zadaje sobie pytanie: kim będzie mój podopieczny? Jesteśmy ciekawi, jaki jest jego stan zdrowia, o czym lubi rozmawiać, co robić. Zastanawiamy się, jaką będzie osobą, o jakim charakterze. Nic w tym dziwnego – chcemy wiedzieć, z kim spędzimy kilka tygodni naszego życia. Warto więc poznać kilka szczegółów na temat podopiecznego i szteli – jeszcze przed wyjazdem do Niemiec.

Co na początku powinna wiedzieć opiekunka osoby starszej

Agencja, z którą współpracujemy, powinna udzielić nam informacji na temat seniora i jego stanu zdrowia. Podczas rozmowy z koordynatorem zapytajmy więc o kwestie, które nas interesują. W publikowanych na portalu SenioPort ogłoszeniach o pracę w opiece nad osobą starszą zwykle znajdują się potrzebne dane. Są to na przykład: wiek seniora, waga, wzrost, sprawność, mobilność i choroby, na które cierpi. Dodatkowo agencja i rodzina powinny powiadomić nas o zakresie obowiązków i ewentualnej pomocy fachowego personelu. Jeżeli więc znajdziemy w internecie ofertę, która składa się z jednego zdania: „zatrudnię opiekunkę do osoby starszej”, lepiej z niej nie korzystać. Warto też zasięgnąć rady koleżanek po fachu. Często mają one stworzoną tak zwaną czarną listę firm dla opiekunek. Dzięki temu dowiemy się, której agencji warto zaufać.

opiekunka osoby starszej

Najważniejszą w opiece seniora kwestią są schorzenia podopiecznego. Wiemy bowiem doskonale, że starość to nie tylko zmarszczki, siwizna i zmniejszona sprawność fizyczna. W podeszłym wieku dużo częściej zdarzają się choroby przewlekłe. Są to chociażby: choroba Alzheimera, choroba Parkinsona, cukrzyca, nadciśnienie, osteoporoza, artretyzm, zaćma czy jaskra. Wszystkie te choroby oraz przyjmowane leki mogą wpływać na zachowanie seniora i jego samopoczucie. Innym wyzwaniem, z którym często musi się zmierzyć opiekunka osoby starszej, są dolegliwości wieku starczego i niesprawność. Oto przykłady:

  • Problemy w poruszaniu się lub paraliż: osobę starszą trzeba transferować z łóżka na wózek lub toaletę. Często konieczna jest też pomoc w codziennych czynnościach, jak higiena, ubieranie, karmienie;
  • nadciśnienie: opiekunka osoby starszej musi pamiętać o podawaniu leków;
  • inkontynencja: seniorowi trzeba zmieniać bieliznę chłonną i pamiętać o dbaniu o higienę;
  • demencja, choroba Alzheimera: wymaga od opiekunki cierpliwości i spokoju;
  • depresja starcza: tutaj potrzebna jest wyrozumiałość i serdeczność;
  • kłopoty ze wzrokiem i słuchem.

Pamiętajmy, że każda dolegliwość ważna dla opiekunki seniora powinna być wymieniona w ogłoszeniu o pracę.

Poznajmy cechy naszego przyszłego podopiecznego

Każdy z nas przed wyjazdem na zlecenie zastanawia się na pewno, jakim człowiekiem będzie podopieczny. W ogłoszeniu zwykle nie ma na ten temat informacji. Tylko w niektórych możemy przeczytać, że senior jest rozmowny, wesoły i skory do żartów albo milczący i zamknięty w sobie. Warto wiedzieć, że wiele osób starszych myśli i zachowuje się nieco inaczej, niż młodsi ludzie. Z tego względu niektóre ich cechy mogą być traktowane jako wady. Jest to chociażby niecierpliwość, trudności z adaptacją do nowych warunków (senior najlepiej czuje się w domu), przekonanie podopiecznego o tym, że zawsze ma rację. Starsze osoby mają też tendencję do nadmiernego oszczędzania i gromadzenia rzeczy. Dobrze jest pamiętać, że niektóre zachowania mogą być wynikiem chorób – zwłaszcza, jeśli podopieczny cierpi na schorzenie otępienne. Przyda się więc wyrozumiałość i znajomość specyfiki choroby. Dzięki temu będziemy mogli odpowiednio zareagować.

praca w opiece w Niemczech

Duży problem wśród seniorów to izolowanie się w domach. Powodem jest nowoczesny świat pełen technologii, za którym nie nadążają i którego nie rozumieją. Osoba starsza zamienia więc kontaktowanie się z ludźmi na skupienie na sobie i rozpamiętywanie przeszłości. Jak powinna wyglądać opieka nad osobą starszą, która się izoluje? Trzeba sprawić, żeby podopieczny poczuł, że ma cel w życiu. Są bowiem seniorzy, którzy mimo wieku i dolegliwości pozostają szczęśliwi. Wyróżnia ich poczucie, że mają po co rano wstać, że ktoś ich potrzebuje i że robią coś, co wywołuje uśmiech na ich twarzach. Dlatego zadaniem opiekunki jest zaproponowanie aktywności dopasowanej do stanu zdrowia seniora. Najlepiej, jeśli będzie to jego dawne hobby lub coś, co aktualnie lubi robić.

Gdzie jeszcze opiekunka seniora może szukać informacji?

Ogłoszenie jest pierwszym źródłem informacji, z którego korzysta opiekunka osoby starszej podczas rekrutacji. Ma też jedną, niezaprzeczalną zaletę: jest obiektywne. Niestety, zwykle nie znajdziemy w nim wszystkiego, co chcielibyśmy wiedzieć. Warto więc rozszerzyć poszukiwania i zapytać o zdanie osób, które znają już tego podopiecznego. Skontaktujmy się z koordynatorem z agencji albo rodziną seniora. A może na forach i grupach dyskusyjnych są opiekunki, które były już na tej szteli? Pamiętajmy tylko, że każdy człowiek ma inne odczucia i przyzwyczajenia. Nie należy więc do końca ufać nieprzychylnym komentarzom w sieci. Być może to, co tak bardzo przeszkadzało poprzedniej opiekunce, na nas nie zrobi żadnego wrażenia albo będzie wręcz zaletą podopiecznego.