Rynek pracy dla opiekunek w Niemczech jest coraz większy. Nic więc dziwnego, że obok godnych zaufania, dużych agencji wyrastają także te, które chcą zarobić kosztem opiekunki. W internecie: na forach i portalach społecznościowych można znaleźć historie osób oszukanych przez firmy opiekuńcze. Czy wierzyć takim opowieściom? Na jakie agencje powinna uważać opiekunka osoby starszej w Niemczech? Odpowiedź znajduje się w poniższym artykule.

Na co powinna zwrócić uwagę opiekunka osoby starszej w Niemczech

Wyjazd do pracy w Niemczech jest dla opiekunki seniora dużym wyzwaniem – zwłaszcza jeśli dopiero zaczyna pracować w zawodzie. Podróż potrafi trwać nawet kilkanaście godzin, a na miejscu pozostajemy kilka tygodni albo miesięcy. Obowiązki także do najłatwiejszych nie należą. Praca w opiece nad osobą starszą, która nie umie mówić po polsku, to wymagające zadanie. Stąd też opiekunki liczą na to, że agencja zaoferuje im wsparcie na każdym etapie zlecenia. Te osoby, które znalazły swoją sztelę w serwisie SenioPort, mogą być o to spokojne. Lecz wciąż jeszcze na rynku jest mnóstwo firm, które – powiedzmy to wprost – chcą oszukać swoje opiekunki. Jak ich uniknąć?

opiekunka seniora

Kilka aspektów, które trzeba sprawdzić przed wyjazdem

  • Czy agencja oferuje umowę? Jasne jest, że żadna firma opiekuńcza nie powie na początku współpracy „u nas opiekunki nie dostają umów”. Otrzymamy za to informację, że umowę podpiszemy chociażby po dotarciu na miejsce zlecenia. W efekcie opiekunka osoby starszej w Niemczech przebywa już parę tygodni, a umowy jeszcze nie widziała i raczej jej nie zobaczy. Pytajmy więc od razu, kiedy dostaniemy umowę.
  • Dodatkowe opłaty przed wyjazdem. Jeżeli agencja chce od nas pobierać opłatę na przykład za to, że znalazła dla nas ofertę pracy w opiece nad osobami starszymi, uważajmy. Może się okazać, że stosuje ona praktyki niezgodne z prawem. W Polsce nie wolno bowiem pobierać opłaty za pośrednictwo pracy.
  • Wypłata w terminie czy nie? Zwróćmy uwagę, czy firma opiekuńcza gwarantuje terminowe wypłaty. W tym celu warto wczytać się w zapisy umowy i wyjaśnić wszystkie ewentualne niejasności.
  • Czy opis stanowiska jest zgodny z rzeczywistością? Jeszcze przed wyjazdem do pracy w Niemczech dobrze jest poznać warunki, w jakich przyjdzie nam pracować. Najważniejsze kwestie to: stan zdrowia podopiecznego, zakres obowiązków, dostępne dla opiekunki ułatwienia i wymagane dodatkowe kwalifikacje (np. czynne prawo jazdy). Dzięki temu będziemy wiedzieć, czy dana oferta spełni nasze wymagania.
  • Kontakt z koordynatorem. Lepiej uniknąć sytuacji, w której pozostaniemy z problemem zupełnie sami. Upewnijmy się, że możemy liczyć na wsparcie wybranej agencji opiekunek.

Jak weryfikować czarne listy agencji opiekuńczych?

W internecie łatwo można znaleźć tak zwane czarne listy firm dla opiekunek. Firmę może tam dodać każda osoba, która jest niezadowolona ze współpracy. W efekcie obok rzetelnych wpisów przestrzegających przed nieuczciwością pojawiają się narzekania na sztelę czy zbyt rzadkie zlecenia. Warto więc popatrzeć krytycznie na każdą wypowiedź i zastanowić się, czy faktycznie jest warta uwagi. Może się też okazać, że znajdziemy bardzo dużo informacji o tym, że dana firma jest nierzetelna: opinie, komentarze, a nawet przykłady postępowań sądowych. W takim przypadku nawiązanie współpracy z agencją będzie bardzo ryzykowne.

umowa z agencją opieki

Co jednak zrobić, jeśli firma opiekuńcza jest już na rynku od lat i wysłała do pracy wiele opiekunek, a na swoim profilu ma kilka negatywnych opinii? Wtedy dobrze jest odpowiedzieć sobie na pytanie, czy to zniechęca nas do podjęcia współpracy. Pamiętajmy, że nie każda zła opinia w sieci jest wynikiem nierzetelności agencji. Czasami takie wypowiedzi publikują osoby, które chcą sobie po prostu ponarzekać. Nieważne, jak bardzo rzetelna byłaby to firma – zawsze znajdą coś, co nie przypadło im do gustu. Warto zatem przeczytać wszystkie opinie, zarówno pozytywne, jak i negatywne i na ich podstawie podjąć decyzję.

Bezpieczna praca w opiece seniora w Niemczech

Jak możemy uchronić się przed nieuczciwą agencją? Podstawą jest dokładne sprawdzenie firmy w internecie. Nie sugerujmy się jedną czy dwoma negatywnymi opiniami. Prześledźmy stronę internetową agencji, jej profile społecznościowe i wizytówkę Google Moja Firma. Przyjrzyjmy się dokładnie ofercie. Czy nie jest ona „wyjątkowo atrakcyjna”, na pierwszy rzut oka dużo lepsza niż te proponowane przed duże agencje? Jeśli tak – powinna nam się zapalić czerwona lampka. Zwróćmy też uwagę na to, jak długo dana firma jest na rynku. Jeżeli wysyła opiekunki do pracy w Niemczech już od lat, to będzie dbała o swój wizerunek. Nie zaryzykuje praktyk niezgodnych z prawem, publikowania niesprawdzonych ofert. Oczywiście na jej koncie mogą pojawić się pojedyncze negatywne opinie – tak jak u każdego pracodawcy, który zatrudnia kilkaset albo kilka tysięcy osób. Ale nawiązując współpracę z taką agencją, mamy większą pewność, że warunki pracy będą dobre.

Praca dla opiekunek w Niemczech to zadanie pełne wyzwań, wymagające życzliwości i cierpliwości. Dlatego tak ważne jest, żeby przed jej rozpoczęciem dokładnie sprawdzić agencję, z którą zamierzamy współpracować. Czarne listy firm dla opiekunek mogą nam w tym pomóc, ale dobrze jest je potraktować jako tylko jedną ze wskazówek. Dzięki temu z pewnością podejmiemy dobrą decyzję.