Opiekun osób starszych powinien pokazać się z jak najlepszej strony – i to już na etapie rekrutacji. Dlaczego? Na tę pracę decyduje się coraz więcej osób, dlatego nasza konkurencja wzrasta. Rosną też wymagania stawiane przez rodziny podopiecznych. Aby zwiększyć swoją szansę na znalezienie pracy w opiece seniora, warto przygotować profesjonalne CV. Sprawdźmy, jak to zrobić.

Czy opiekun osób starszych potrzebuje CV?

W ostatnich latach zainteresowanie pracą opiekunki lub opiekuna seniora wciąż rośnie. Stała się ona nie tylko powołaniem, ale przede wszystkim zawodem, za wykonywanie którego dostajemy wynagrodzenie. A z uwagi na to, że społeczeństwo europejskie się starzeje, to opiekunowie są coraz bardziej potrzebni. Trend ten obserwujemy zwłaszcza w Niemczech, gdzie liczba seniorów sukcesywnie rośnie. Dlatego na rynku pracy pojawia się coraz więcej osób, które chcą pracować jako opiekun osób starszych. Wiele z nich ukończyło takie kierunki studiów, jak pielęgniarstwo lub fizjoterapia. Inni mają za sobą kursy przygotowujące do wykonywania zawodu. Nie znaczy to jednak, że tylko kandydaci z kierunkowym wykształceniem mogą starać się o pracę w opiece. Szansę ma niemal każdy, kto zajmował się już osobą starszą. Trzeba tylko dobrze się zaprezentować.

Bez względu na to, czy szukamy pracy na własną rękę, czy za pośrednictwem agencji, warto mieć ze sobą CV. Curriculum Vitae, czyli życiorys (po niemiecku Lebenslauf) przyspiesza rekrutację i dodatkowo zwiększa szansę na znalezienie zatrudnienia. Co zyskamy, przesyłając agencji albo rodzinie seniora nasze CV?

  • Pokażemy się z naszej najbardziej profesjonalnej strony.
  • Zapewnimy odbiorcę, że poważnie podchodzimy do obowiązków.
  • Okażemy szacunek potencjalnym pracodawcom.

Rodzina niemiecka, która otrzyma nasze CV, będzie miała wgląd do interesujących ją informacji. Dzięki temu dowie się, czy może nam powierzyć opiekę nad swoim bliskim. Zdarza się, że rodziny seniorów dostają niewiele danych na temat opiekunek. Czasem zamykają się one w imieniu, nazwisku i miejsca pochodzenia. Nic więc dziwnego, że bliscy podopiecznych wymagają od opiekunek większej ilości informacji. My przecież też nie chcielibyśmy, żeby naszym rodzicem czy dziadkiem zajmowała się kompletnie obca osoba.

list motywacyjny opiekunki

Wzór CV opiekuna osób starszych

CV opiekunki lub opiekuna seniora powinno wyglądać podobnie, jak inne życiorysy. Warto jednak skupić się przede wszystkim na tych informacjach, które są ważne z punktu widzenia rodziny osoby starszej. Będą to:

  • dane osobowe, data urodzenia, waga, wzrost (dwa ostatnie są niezbędne zwłaszcza przy ofertach pracy obejmujących transfer podopiecznego);
  • zdjęcie, najlepiej profesjonalne, wykonane u fotografa. Atutem będzie tu uśmiech;
  • stopień znajomości języka niemieckiego;
  • przebieg doświadczenia zawodowego opiekuna (miejsce i czas pracy, a także stan zdrowia osoby, którą się opiekowaliśmy);
  • wykształcenie, niekoniecznie medyczne (chociaż w niektórych przypadkach jest przydatne). Wystarczy nazwa ostatniej ukończonej szkoły oraz tytuł zawodowy czy stopień;
  • ukończone kursy, szkolenia, a także dodatkowe umiejętności – szkolenie z pierwszej pomocy, prawo jazdy;
  • zainteresowania i pasje, jeżeli je posiadamy. Zostaniemy odebrani jako ciekawe osoby, z którymi można porozmawiać na wiele tematów.

Pamiętajmy o tym, żeby CV było nie tylko poprawnie skonstruowane, ale i schludne. Jeśli wysyłamy je mailowo, zapiszmy je w formacie .pdf. Dzięki temu unikniemy „rozjechania się” linijek. A jeżeli zanosimy dokument osobiście do agencji, włóżmy go do teczki lub koszulki. Nie składajmy kartki na pół ani nie zaginajmy rogów.

rozmowa o pracę opiekunki

Czy opiekunka powinna pisać list motywacyjny?

Mówi się, że obecnie listy motywacyjne odchodzą w niepamięć. Pracodawcy już ich nie wymagają, a kandydaci coraz rzadziej je dostarczają. Mimo tego trudno o lepszy sposób przedstawienia się, niż list motywacyjny, zwłaszcza w zawodzie opiekuna osoby starszej. Dzięki niemu możemy opowiedzieć trochę więcej o sobie, a nawet pokazać swój poziom znajomości niemieckiego. Wystarczy kilka prostych zdań po niemiecku skierowanych do rodziny podopiecznego. Nie musimy używać skomplikowanych struktur gramatycznych.

O czym jeszcze napisać w liście motywacyjnym opiekunki lub opiekuna? Dobrze jest wymienić kompetencje miękkie, czyli cechy, które pomogą nam w pracy. W kilku zdaniach opiszmy naszą osobowość i mocne strony. Następnym punktem będą kwalifikacje. Opowiedzmy o tym, gdzie pracowaliśmy, jak sobie radziliśmy z codziennymi obowiązkami, czy zdobyliśmy jakieś nowe umiejętności.

Pamiętajmy, żeby nie powielać informacji, które znajdują się w CV. List motywacyjny nie powinien być opisem życiorysu, a jego rozwinięciem. Zachowajmy też przyjętą formę listu: stosujmy zwroty grzecznościowe, wpiszmy dane adresata oraz nasze dane na górze strony. List motywacyjny wysyłajmy w osobnym pliku tekstowym albo na osobnej kartce papieru.