Opieka nad osobą starszą nie jest łatwym zadaniem – osoby, które zajmują się nią zawodowo, doskonale o tym wiedzą. Mimo tego warto pracować w opiece seniora. Dlaczego? Głównie ze względu na korzyści, jakie z tej pracy płyną, i to nie tylko finansowe. Zawód opiekunki jest idealny dla ludzi, którzy lubią pomagać innym i daje im to radość. A co z trudnościami, jakie możemy napotkać? Istnieją sposoby na poradzenie sobie z nimi. Oto kilka najlepszych z nich.

Jakie trudności napotyka opiekunka osoby starszej?

Osoby, które pracują w opiece, mówią przede wszystkim o tęsknocie za rodziną. Rozstanie z bliskimi na kilka tygodni albo miesięcy jest dla nich bardzo trudne. W efekcie myślą o swoich dzieciach i wnukach przez cały czas, nie mogąc skupić się na wykonywaniu obowiązków. Jak radzić sobie z tak wielką tęsknotą? Dobrym pomysłem jest regularny kontakt z bliskimi: telefony, rozmowy wideo. Możemy też odliczać dni do końca wyjazdu. Najważniejsze jest jednak to, żeby zaakceptować swoje uczucia. Warto uświadomić sobie, że tęsknimy za tymi, których po prostu kochamy i chcemy ich widzieć codziennie – i że jesteśmy szczęściarzami, że ich mamy. Kiedy to zrozumiemy, rozłąka stanie się nieco łatwiejsza.

opieka nad osobą starszą

Drugą trudnością, którą często wymieniają opiekunki osób starszych w Niemczech, jest stresująca praca i nawał obowiązków. Nic dziwnego – opieka nad osobą starszą to bardzo odpowiedzialna praca, często powodująca napięcie i stres. Dodatkowo co kilka miesięcy podopieczni się zmieniają. A to oznacza, że trzeba od nowa poznawać seniora i jego przyzwyczajenia, a zanim się to uda, zlecenie zmierza już ku końcowi. Osoby starsze, nad którymi sprawujemy opiekę, są niekiedy bardzo schorowani, niechętni do współpracy. Jak sobie poradzić? Najlepiej pamiętać, że praca to tylko praca. A jeśli chodzi o zakres obowiązków, to dobrze jest zaplanować sobie pracę tak, żeby wystarczyło nam czasu na odpoczynek. Przemęczonej opiekunce łatwiej jest popełnić błąd, chociażby przy podawaniu leków seniorowi, a to może skutkować przykrymi konsekwencjami.

Opieka nad osobą starszą: to ułatwi nam pracę

Podstawową kwestią jest legalna praca. Dzięki temu będziemy spokojni nie tylko o swoje wynagrodzenie, ale też o bezpieczeństwo. Zwróćmy uwagę na to, żeby w przedstawionym nam dokumencie znalazł się wykaz naszych praw i obowiązków, zadań, zobowiązań. W przypadku pracy „na czarno” nie moglibyśmy liczyć ani na umowę, ani na pomoc i wsparcie agencji. Warto więc skupić się na tym, żeby podjąć legalną pracę za pośrednictwem renomowanej, wiarygodnej firmy. Znajdziemy takie na portalu SenioPort – wystarczy, że wybierzemy najbardziej odpowiednie dla nas ogłoszenie.

Przyda nam się również znajomość języka obcego, w tym przypadku niemieckiego. Nie musimy mówić doskonale: w wielu ogłoszeniach wystarczy umiejętność komunikatywnego porozumiewania się. Dobrze będzie przed wyjazdem nieco podszkolić swoje umiejętności. Z pomocą przyjdą nam specjalne, darmowe kursy dla opiekunek. Pamiętajmy, że pierwsze spotkanie z podopiecznym i jego rodziną może być dla nas stresujące. W takiej sytuacji łatwo jest zapomnieć nawet wyuczonych „na blachę” niemieckich zwrotów. Dlatego jeszcze przed wyjazdem odświeżmy wiadomości, a nawet przygotujmy kilka prostych zdań, w których opowiemy o sobie nowym pracodawcom. Powtórzmy też słownictwo związane z pracą w opiece seniora, z domowymi obowiązkami czy chorobami wieku starczego.

praca w opiece nad seniorem

Zadbajmy o siebie i o swój rozwój jako opiekunki

Jeśli decydujemy się na pracę w zawodzie opiekunki osób starszych w Niemczech, musimy być gotowi na zmiany i wyzwania. Dobrze jest więc już na początku zadać sobie pytanie: w jaki sposób praca w opiece może nam pomóc w rozwoju osobistym? Czego nauczymy się w obcym kraju, czego dowiemy się o świecie i o sobie samych? Wartościowy będzie przede wszystkim kontakt z nowymi ludźmi, ale też nowe doświadczenia zawodowe i życiowe. Pamiętajmy o tym, że dla naszego podopiecznego pojawienie się nowej opiekunki też jest trudnym momentem. On oczekuje od nas wsparcia, towarzystwa i pomocy na co dzień. Jak sprostać temu wyzwaniu? Postarajmy się już od pierwszego momentu zacząć budować więź z seniorem. Postawmy się na jego miejscu i spróbujmy go zrozumieć: empatia z pewnością pomoże nam w budowaniu wzajemnej relacji.

Podczas pracy w Niemczech nie zapominajmy także o sobie. Opieka nad osobą starszą jest wymagającym zajęciem, dlatego warto zadbać o swój komfort psychiczny. Już na samym początku dowiedzmy się, kiedy będziemy mieć trochę czasu dla siebie i dobrze go zagospodarujmy. Możemy zajmować się wtedy wszystkim, co sprawia nam radość: czytać, słuchać muzyki, spacerować, rozwiązywać krzyżówki. Chodzi o to, żeby jak najlepiej przy tych czynnościach odpocząć. Dzięki temu wrócimy do pracy pełni energii oraz motywacji do działania.