W dobie pandemii ważna jest profilaktyka i unikanie zakażenia, a także dbanie o zdrowie własne i naszych bliskich. W osiągnięciu tych celów pomaga przede wszystkim szczepienie przeciw COVID-19. Aby móc bezpiecznie pracować w opiece w Niemczech, dobrze jest się zaszczepić. Wielu pracodawców wymaga już certyfikatów zaszczepienia. Jeśli wciąż wahamy się, czy przyjąć szczepionkę, poznajmy jej wady i zalety. W dzisiejszym artykule znajdziemy informacje oparte na współczesnej wiedzy medycznej.

Kilka słów o szczepionce i jej zaletach

Czy warto się szczepić? Przeprowadzane na bieżąco badania i analizy mówią, że tak. Osoby zaszczepione nie muszą się martwić ciężkim przebiegiem choroby i najczęściej unikają hospitalizacji. Zyskują zatem spokój wewnętrzny i poczucie bezpieczeństwa. Szczepienie przeciw COVID-19 pozwala więc zadbać o psychikę w tak trudnym czasie, jakim jest pandemia. A dodatkowo, jak powtarzają lekarze, jest szansą na powrót do normalności i spokojnego życia. Szczepionki są cały czas badane, a rozwiązania dopuszczane do obrotu – najbezpieczniejsze. Niektóre z nich bazują na technologii mRNA, czyli w odróżnieniu od tradycyjnych preparatów nie zawierają wirusa ani jego białek. Jest w nich natomiast fragment kwasu nukleinowego wytwarzanego przez patogen. Nasz organizm jest w stanie więc go później rozpoznać i samodzielnie wytworzyć przeciwciała. W tradycyjnych szczepionkach są one uzyskiwane metodą laboratoryjną i dopiero w preparacie trafiają do organizmu.

czy warto się szczepić

Zaletą zaszczepienia się jest fakt, że zwiększa ono nasze szanse na szybkie i bezproblemowe pokonanie wirusa. W niektórych przypadkach może nawet zapobiegać zakażeniu. Dlaczego? Układ odpornościowy zna już specyfikę patogenu i wie, jak sobie z nim poradzić, ale nie zawsze jest na tyle silny. Szczepionka wspomaga go w walce. Osoby zaszczepione mogą spokojnie spotykać się z bliskimi w większym gronie. Ma to znaczenie szczególnie wtedy, gdy na spotkaniu obecne są osoby starsze, bardziej narażone na zachorowanie i ciężki przebieg COVID-19. Dobrze też wspomnieć, że szczepienie jest całkowicie bezpłatne, a im więcej osób je przyjmie, tym mniej zakaźny stanie się wirus. Warto więc rozważyć zaszczepienie się, zwłaszcza jeśli pracujemy w opiece nad seniorami.

Szczepić się czy nie? Przeciwwskazania do szczepienia

Kto nie powinien szczepić się przeciw COVID-19? Specjaliści mówią, że nadwrażliwość na którykolwiek składnik szczepionki jest przeciwwskazaniem. W takiej sytuacji zaszczepienie mogłoby skutkować ciężką reakcją alergiczną, niebezpieczną dla zdrowia, a nawet życia pacjenta. Ostateczną decyzję o zakwalifikowaniu do szczepienia podejmuje lekarz. On powiadamia pacjenta, że istnieją przeciwwskazania do przyjęcia szczepionki. Jednym z nich są na przykład zaburzenia krzepnięcia krwi i przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych. Skutkiem może być tutaj pojawianie się siniaków na skórze albo krwawienia. Dlatego jeśli mamy zdiagnozowaną tego typu chorobę, poradźmy się lekarza. Dzięki temu unikniemy niepożądanych skutków ubocznych po szczepieniu.

Certyfikat dla zaszczepionych przeciw COVID-19

Każda zaszczepiona osoba otrzymuje Unijny Certyfikat COVID. Mając go przy sobie, można swobodniej podróżować do krajów Unii Europejskiej. Można tam też znaleźć adnotacje o wykonanym teście czy o statusie ozdrowieńca. W dokumencie widnieje kod QR, który można uzyskać na kilka sposobów.

Pierwszy to zalogowanie się na Internetowe Konto Pacjenta – przez profil zaufany albo stronę naszego banku. Następnie pobieramy z zakładki „Certyfikaty” potrzebny kod. Jeśli szczepienie już za nami, otrzymamy potwierdzenie oraz informację, ile dawek przyjęliśmy. Dzięki certyfikatowi szybko i prosto udowodnimy, że jesteśmy zaszczepieni – i to we wszystkich krajach członkowskich UE. Jeśli nie chcemy za każdym razem wyjmować telefonu, możemy wydrukować certyfikat w formie papierowej.

praca w Niemczech a szczepienie

Drugi sposób to pobranie bezpłatnej aplikacji MojeIKP. Dzięki niej można korzystać z niektórych funkcjonalności Internetowego Konta Pacjenta, co znacznie upraszcza sprawę. Oprócz certyfikatu szczepienia przeciw COVID-19 znajdziemy tam również inne informacje. Z pomocą aplikacji można zamówić e-receptę na stałe leki i udostępnić historię leczenia bliskiej osobie. To bardzo przydatna funkcja, zwłaszcza kiedy opiekujemy się chorym członkiem rodziny.

Trzecim rozwiązaniem jest zainstalowanie innej aplikacji, czyli mObywatel. Po pierwszym pobraniu danych można z niej korzystać także bez połączenia z Internetem. Unijny Certyfikat COVID jest tutaj dostępny w języku polskim i angielskim. Warto wspomnieć, że aplikacja jest dostępna dla osób, które posiadają polskie obywatelstwo oraz ważny dowód osobisty.

Praca w Niemczech a szczepienie przeciw COVID-19

Wszystkich Opiekunów korzystających z portalu SenioPort i współpracujących z dobrymi agencjami zachęcamy do rozważenia decyzji o szczepieniu. Oczywiście jest to indywidualna decyzja każdego Opiekuna i Opiekunki. Każdy z Was może być pewny, że jego wyjazd do pracy w Niemczech zostanie zorganizowany z najwyższą dbałością o bezpieczeństwo – zarówno Opiekuna, jak i Podopiecznego. Dokładamy wszelkich starań, żeby komfort pracy naszych Opiekunów był jak największy.