Przed wyjazdem do pracy jako opiekunka w Niemczech warto dowiedzieć się, co będzie należeć do naszych obowiązków. Dobrze jest też upewnić się, czy nasze wyobrażenia o tym zawodzie pokrywają się z rzeczywistością. W tym celu trzeba poznać warunki pracy i ofertę różnych agencji opieki. Kto może pracować w niemieckiej opiece? Gdzie szukać pracy i jakie są wymagania względem opiekunki? Tego wszystkiego dowiemy się z poniższego artykułu.

Opiekunka w Niemczech ma odpowiedzialne zadanie

Kim będziemy opiekować się w Niemczech? Zazwyczaj oferty pochodzą od rodzin przyszłych podopiecznych: ich dzieci, wnuków, dalszych krewnych. Zdarza się, że z wielu powodów nie są oni w stanie zaopiekować się swoim dziadkiem czy rodzicem na co dzień. Wtedy proszą o pomoc profesjonalnych opiekunów – bardzo często z Polski. Opiekunki z naszego kraju są w Niemczech lubiane i szanowane ze względu na serdeczność oraz obowiązkowość. Warto też wspomnieć o innych powodach, dla których niemieckie rodziny szukają opiekunów dla seniorów. Zdarza się, że osoby starsze mają duże problemy ze zdrowiem. Są coraz mniej samodzielne, nie mogą zadbać same o siebie, potrzebują pomocy w najdrobniejszych czynnościach. Opieki wymagają także osoby niepełnosprawne, przykute do wózka albo łóżka.

Nie zawsze osoby z najbliższego otoczenia seniora mają możliwości i wiedzę, żeby się nim opiekować. W takich sytuacjach decyzja o zatrudnieniu opiekunki wydaje się najbardziej słuszna. Osoby zajmujące się podopiecznymi na co dzień wiedzą, jak postępować w przypadku objawów chorób przewlekłych i potrafią dogadać się z seniorami.

opiekunka osób starszych w Niemczech

Pracy w opiece w Niemczech szukajmy w sprawdzonych miejscach

Oferty pracy dla opiekunek osób starszych w Niemczech najłatwiej znaleźć w Internecie. Można szukać bezpośrednio na stronach agencji, a także na portalach takich jak SenioPort. Siadając do poszukiwań, zwróćmy uwagę na to, by odwiedzać jedynie sprawdzone źródła. Zawsze sprawdzajmy, czy dana agencja ma dobre opinie oraz czy oferuje w pełni legalne zatrudnienie. Wysoka kwota wynagrodzenia to nie wszystko – opiekunka w Niemczech ma czuć się przede wszystkim bezpiecznie. Dlatego nie bójmy się dopytywać o szczegóły interesującego nas ogłoszenia. Sprawdźmy dobrze, czy podane sumy są wyrażone w euro, czy złotówkach, a także, czy jest to kwota netto, czy brutto. Warto też wspomnieć o najważniejszej rzeczy. Jeśli decydujemy się na współpracę z dobrą agencją, będziemy mieć zapewnione jej wsparcie przez cały czas trwania zlecenia. Koordynator będzie z nami w kontakcie nawet wtedy, kiedy już pojedziemy do Niemiec.

Wymagania względem opiekunki w Niemczech

Rodziny niemieckie mają sprecyzowane oczekiwania względem osób, które przyjeżdżają, by zajmować się ich starszymi krewnymi. Najważniejsza jest znajomość języka niemieckiego, chociażby komunikatywna. Chodzi o to, żeby opiekun mógł porozumiewać się zarówno z seniorem, jak i w sklepie, na poczcie czy u lekarza. Dlatego jeszcze przed wyjazdem dobrze jest skorzystać z darmowego kursu niemieckiego dla opiekunek, oferowanego przez niektóre agencje.

Zakres obowiązków powinien być omówiony już na samym początku, podczas wstępnej rozmowy. Dzięki temu będziemy wiedzieć, czego spodziewać się na tej konkretnej szteli. To jest też moment, żeby określić swoje oczekiwania odnośnie pracy. Nie godzimy się na wstawanie w nocy? A może chcemy gotować również polskie potrawy? Omówmy to z rodziną lub przedstawicielem firmy opiekuńczej.

praca w opiece w Niemczech

Opiekunka w Niemczech powinna również znać stan zdrowia swojego przyszłego podopiecznego. Przejrzyjmy ofertę, a jeśli coś budzi nasze wątpliwości, zwróćmy się do koordynatora z agencji. Obowiązkiem rodziny seniora jest zamieszczenie informacji o wszystkich chorobach i dolegliwościach podopiecznego. Każda z nich może być niezwykle istotna dla opiekunki.

Do obowiązków opiekunki osób starszych należy: zajmowanie się domem (sprzątanie, gotowanie, zakupy), opieka nad podopiecznym, pomaganie mu w wykonywaniu codziennych czynności, a także organizowanie mu czasu wolnego. Opiekunka jest też towarzyszem seniora, kimś, do kogo można się odezwać i wciągnąć go w rozmowę. Daje mu poczucie bezpieczeństwa.

Zalety pracy jako opiekunka w Niemczech

Średnia wieku naszych zachodnich sąsiadów stale rośnie. Ciągle przybywa więc seniorów, nad którymi trzeba roztoczyć opiekę. Jak więc łatwo się domyślić, w kolejnych latach pracy dla opiekunek w Niemczech nie powinno zabraknąć. Drugą zaletą tego zawodu są wysokie zarobki; co prawda zależą one od wielu czynników: zakresu obowiązków, wykształcenia, doświadczenia, a nawet regionu Niemiec. To jednak nie ma zbyt wielkiego znaczenia, gdy mówimy o kwotach rzędu 1600-2000 euro netto na miesiąc. Niezależnie od ostatecznej sumy nasze zarobki i tak będą dużo wyższe, niż w Polsce. Warunkiem koniecznym jest tylko znajomość języka niemieckiego – jest on niezbędny, by pracować w niemieckiej opiece.