Wyjazd do Niemiec do pracy coraz bliżej – nadszedł więc czas na spakowanie walizki. Jest to trudne zwłaszcza wtedy, kiedy to nasza pierwsza praca w opiece seniora. Sprawdźmy więc, jak spakować bagaż, żeby był wygodny, poręczny i nie za ciężki. Z poniższego tekstu dowiemy się też, jak poradzić sobie z nerwowością i dezorganizacją, która może nam się udzielić tuż przed wyjazdem. Zatem o czym pamiętać, wybierając się do pracy za granicę?

Dokumenty, które trzeba zabrać do pracy w opiece w Niemczech

Każda opiekunka osób starszych pracująca w Niemczech powinna mieć ze sobą ważny dowód osobisty albo paszport. Przyda się także nieco gotówki – w euro i polskich złotych. Dzięki temu nie będzie problemu, żeby w trakcie podróży skorzystać z toalety na postoju bądź kupić sobie coś na stacji benzynowej. Warto bowiem wiedzieć, że toalety w Niemczech są niemal wyłącznie płatne. Jeśli umiemy prowadzić samochód, weźmy ze sobą także prawo jazdy. Niektórzy pracodawcy oczekują od opiekunki, że będzie zawoziła podopiecznego na badania czy wizyty lekarskie. Zwykle takie życzenie jest widoczne już w ofercie pracy. Ale nawet, jeśli go nie ma, dobrze jest mieć przy sobie taki dokument. Prawo jazdy może się bowiem przydać w nagłych sytuacjach.

praca w Niemczech w opiece

Jeżeli musimy codziennie przyjmować leki, pomyślmy o zrobieniu ich zapasu jeszcze przed wyjazdem. Zgłośmy się do naszego lekarza prowadzącego i poprośmy o wystawienie odpowiedniej recepty, a następnie wykupmy lekarstwa. Spakujmy też do walizki naszą dokumentację medyczną. W razie nagłej potrzeby pójścia do lekarza albo wizyty w szpitalu przyda się nam historia leczenia. Dobrym ruchem jest również zapakowanie małej, podręcznej apteczki. Powinny się w niej znaleźć plastry z opatrunkiem, środki dezynfekujące, leki przeciwbólowe, przeciwwymiotne i przeciwbiegunkowe, lekarstwa na alergię, chusteczki odświeżające i żel antybakteryjny do przemywania rąk w podróży.

Praca w opiece seniora a bagaż opiekunki

Przez większość czasu opiekunka towarzyszy podopiecznemu w domu. Dlatego w pracy w opiece w Niemczech przydają się przede wszystkim wygodne ubrania. Zabierzmy te elementy garderoby, które nie będą nam przeszkadzać podczas wykonywania codziennych obowiązków. Pamiętajmy też o odpowiedniej odzieży wierzchniej: w zimie przydadzą się dwa rodzaje kurtek, ciepłe swetry i wygodne buty. Żaden element ubrania nie powinien krępować naszych ruchów. W walizce warto mieć jeden lub dwa bardziej eleganckie, formalne stroje. Kto wie, może w trakcie naszego pobytu w Niemczech wypadną urodziny seniora albo inne ważne święto? W takim przypadku trzeba będzie godnie się prezentować. Miejmy też na uwadze fakt, że wielu podopiecznych to osoby „starej daty”. Ważny jest dla nich nie tylko schludny, ale też skromny ubiór. Dlatego wybierzmy takie ubrania, które nie postawią nas w niezręcznej sytuacji.

Oprócz ubrań w naszej walizce nie może zabraknąć drobnych urządzeń i przedmiotów, które ułatwią nam codzienne funkcjonowanie. Należą do nich wspomniane już leki, a także telefon i ładowarka, kosmetyki, słownik niemiecko-polski, notatnik, polska książka, jakiś osobisty drobiazg kojarzący się z domem. Jeśli chcemy, to oprócz telefonu komórkowego możemy zabrać też laptop lub tablet. Ułatwi nam to komunikację z rodziną – nie trzeba będzie płacić za połączenia telefoniczne, a dodatkowo mamy szansę zobaczyć bliskich na ekranie. Dodatkowym plusem takiego sprzętu jest fakt, że w jednym miejscu mamy dostęp do wielu przydatnych rzeczy: słownika w wersji online, platform z filmami, edytora tekstu, odtwarzacza muzyki, a nawet książek elektronicznych. Nie zapomnijmy tylko o ładowarkach do każdego z tych urządzeń.

praca w opiece seniora

O tym trzeba pamiętać, wyjeżdżając do Niemiec do pracy

Jeżeli korci nas, żeby zabrać jak najwięcej rzeczy ze sobą, przemyślmy, czy rzeczywiście są potrzebne. Nie trzeba zabierać do busa zapasów jedzenia, które można dokupić na miejscu – wystarczy prowiant na podróż. Tak samo jest z kosmetykami. Zapakujmy tylko te, których na pewno nie będzie w sklepach w Niemczech. Dzięki temu nie tylko zmniejszymy wielkość bagażu, ale też jego ciężar.

Niezależnie od tego, co zapakujemy do naszej walizki, nie zostawiajmy tego na ostatnią chwilę. Wyjazd do Niemiec i praca w opiece seniora obudzą w nas wystarczająco dużo emocji. Nie trzeba dokładać do tego jeszcze pakowania się w pośpiechu i nerwowego zerkania na zegarek (bo za pół godziny przyjeżdża bus). Pakując się w biegu, łatwo zapomnieć o czymś ważnym. Bez dodatkowej bluzki sobie poradzimy – zawsze przecież można dokupić jakąś na miejscu. Natomiast wyjazd bez dokumentów będzie trudny, a nawet niemożliwy. Dlatego odpowiednio wcześniej przygotujmy sobie listę, z której będziemy odhaczać kolejne pozycje. Spokojne, dokładne spakowanie walizki sprawi, że poczujemy się pewniej, a sam moment wyjazdu stanie się przyjemniejszy.