Oferta pracy w opiece znaleziona, umowa podpisana. Pozostało tylko kilka lub kilkanaście dni do wyjazdu w nowe miejsce. Co zrobić, żeby czas nam się nie dłużył? Dobrze jest wykorzystać go nie tylko na skrupulatne pakowanie, ale też na zdobycie (lub pogłębienie) wiedzy z zakresu opieki nad seniorem. Przyda się także powtórka z języka niemieckiego. Dzięki temu praca opiekunki w Niemczech będzie łatwiejsza i przyjemniejsza.

Znajomość języka niemieckiego to podstawa

W pracy opiekunki osób starszych w Niemczech liczy się przede wszystkim to, czy (i jak) umiemy mówić po niemiecku. Jeśli dopiero zaczynamy pracę w branży, przyda się nam opanowanie podstawowych pojęć w opiece. Pomoże nam w tym niemiecki dla opiekunek – lekcja 1 zwykle jest prosta, a z każdą kolejną stopniowo poszerzamy swoją wiedzę. Możemy więc być spokojni, gdyż do wyjazdu zdążymy poznać wiele przydatnych wyrażeń. A jakie zwroty i słówka musi znać opiekunka?

  • zwroty grzecznościowe (do podopiecznego lepiej zwracać się na Pan/Pani;
  • codzienne czynności i higiena seniora;
  • obowiązki domowe;
  • choroby i dolegliwości;
  • części ciała;
  • leki;
  • produkty spożywcze, potrawy;
  • zwroty przydatne w kontaktach z innymi: u lekarza, w sklepie, na poczcie, a także dotyczące pierwszej pomocy i wzywania pogotowia.
niemiecki dla opiekunek

W czasie pobytu w Niemczech spotyka nas wiele sytuacji, w których musimy komunikować się po niemiecku. To doskonała motywacja do tego, żeby ciągle się uczyć i polepszać swoją znajomość języka. W dzisiejszych czasach dostęp do lekcji niemieckiego dla opiekunek jest bardzo łatwy. Wiele agencji opieki współpracujących z SenioPort oferuje je za darmo, i to online. Możemy więc rozsiąść się na kanapie z kubkiem ulubionej herbaty i w zaciszu własnego domu powtarzać niemieckie słówka. Dobrym pomysłem jest przygotowanie sobie samouczka obrazkowego – pomoże nam to szybciej zapamiętać nowe wyrażenia.

Bezpieczna i świadoma praca opiekunki w Niemczech

Zanim wyjedziemy do opieki w Niemczech, zapytajmy o stan zdrowia przyszłego podopiecznego. Renomowane agencje dbają o to, by takie informacje pojawiły się w ogłoszeniu. Przyjrzyjmy się więc jego treści, a jeśli mamy jakieś wątpliwości – zapytajmy naszego koordynatora. Warto wiedzieć, że im dokładniejszy opis stanu zdrowia seniora, tym oferta jest bardziej wiarygodna. Jeżeli w ogłoszeniu widzimy jedynie ogólniki (sprawna podopieczna, dobre warunki pracy), to istnieje ryzyko, że w rzeczywistości będzie zupełnie inaczej. A przecież chcielibyśmy, żeby podczas pracy w Niemczech w opiece ominęły nas wszystkie przykre zdarzenia.

Gdy już znamy stan zdrowia osoby starszej, możemy przygotować się do opieki nad nią – póki co teoretycznie. W tym celu poczytajmy o chorobie, na którą cierpi podopieczny, o sposobach pielęgnacji i postępowania w danym przypadku. Inaczej będzie wyglądało zajmowanie się chorym na wózku inwalidzkim, inaczej opieka nad sprawną fizycznie osobą chorą na Alzheimera czy demencję. Dowiedzmy się też, kiedy ostatnio aktualizowane były informacje o zdrowiu podopiecznego. Dobrym pomysłem będzie skontaktowanie się z poprzednią opiekunką. Poprośmy ją o szczerą opinię, a jeśli mamy jakieś obawy, nie bójmy się o nich porozmawiać. Dzięki temu na miejscu nic nas nie zaskoczy.

opiekunka w Niemczech

Praca opiekunki w Niemczech: obowiązki i wiedza

Opiekunki osób starszych w Niemczech mają podobne obowiązki – różny jest tylko ich zakres. Wszystko zależy od stanu zdrowia podopiecznego, wymagań rodziny oraz potrzeb seniora. Niezależnie jednak od tego, co będziemy robić na stanowisku opiekunki, warto wiedzieć, czego się spodziewać. Do naszych zadań należeć będzie: pomaganie podopiecznemu w codziennych czynnościach, wykonywanie drobnych obowiązków domowych i dotrzymywanie towarzystwa seniorowi. Nie powinno się od nas wymagać wykonywania czynności medycznych. W Niemczech jest to ściśle określone prawnie i przestrzegane bez wyjątków. Podawanie leków, zmienianie opatrunków czy mierzenie cukru należy do obowiązków Pflegedienst, czyli pielęgniarki. Jeżeli więc nasz podopieczny będzie wymagał takiej opieki, rodzina powinna mu ją zapewnić.

Praca opiekunki w Niemczech to nie tylko codzienna rutyna. Trzeba być przygotowanym także na nieoczekiwane sytuacje. Warto więc przed wyjazdem przypomnieć sobie wiedzę na temat pierwszej pomocy w nagłych przypadkach. Może bowiem się zdarzyć, że podopieczny nagle zasłabnie, straci przytomność, upadnie, zadławi się podczas posiłku albo jego stan zdrowia nieoczekiwanie się pogorszy. W takich chwilach trzeba szybko reagować, a następnie wezwać pomoc. Upewnijmy się więc, że znamy niemieckie zwroty przydatne w kontaktach z lekarzem czy pogotowiem ratunkowym.

Na koniec: zdobądźmy informacje o landzie i miejscowości, do której jedziemy. W Niemczech niektóre normy i zasady życia społecznego mogą być nieco inne, niż w naszym kraju. Sprawdźmy godziny otwarcia urzędów, sklepów i restauracji. Obejrzyjmy mapę najbliższej okolicy i zobaczmy, gdzie warto wybrać się na spacer. Tak przygotowani spokojnie możemy jechać do pracy w niemieckiej opiece.