Praca opiekunki osób starszych w Niemczech to nie tylko zajmowanie się samym seniorem. Opiekunka powinna też umiejętnie zarządzać domowym budżetem. Pieniądze na prowadzenie domu dostajemy od rodziny podopiecznego, czyli od naszych pracodawców. Na co przeznaczamy odliczoną kwotę? Czego jako opiekunka nie musimy opłacać? I jak zaplanować budżet domowy, czyli Haushaltsgeld, żeby na wszystko wystarczyło pieniędzy?

Na co opiekunka w Niemczech przeznacza budżet domowy?

Jak już wspomnieliśmy, opiekunki dostają od swoich pracodawców pieniądze na cele domowe. Oznacza to, że otrzymaną kwotę musimy przeznaczyć na zakupy i usługi związane z domem oraz podopiecznym. Będą to na przykład: wyżywienie, leki, środki czystości, a także opłacenie seniorowi chociażby wizyty u fryzjera czy kosmetyczki. To, ile pieniędzy na prowadzenie domu otrzyma opiekunka w Niemczech, zależy od konkretnego pracodawcy. Warto wiedzieć, że nie raz opiekunki chwalą się wysokim budżetem domowym, chcąc wzbudzić zazdrość koleżanek po fachu. Jednak jeśli przyjrzymy się bliżej naszym oraz ich wydatkom, może się okazać, że praktycznie nie ma między nimi różnicy.

Niezależnie od tego, ile euro dostajemy, powinniśmy pamiętać o kilku rzeczach. Przede wszystkim: pieniądze te nie są nasze. Nawet, jeżeli widzimy je w naszym portfelu, musimy się z nich uczciwie rozliczać. Warto na bieżąco zapisywać wydatki. Pracodawcy nie zawsze tego wymagają, ale przyda się to przede wszystkim nam. Wypisujmy więc otrzymane kwoty wraz z datami, zachowujmy paragony i zapisujmy te wydatki, które nie są udokumentowane. Po zakończeniu każdych zakupów podsumujmy je i podliczmy, jaka kwota powinna nam zostać. Dlaczego dobrze jest to robić? Pamięć ludzka czasami zawodzi, zwłaszcza jeśli pochłaniają nas codzienne obowiązki. Dzięki prowadzeniu budżetu domowego w zeszycie lub notatniku łatwiej nam będzie zorientować się, jaką sumą aktualnie dysponujemy. A jeśli uważamy, że otrzymujemy zbyt małą kwotę, będziemy mogli podeprzeć swoje argumenty rozliczeniami.

budżet domowy

Praca opiekunki w Niemczech a osobiste wydatki

Opieka w Niemczech jest uznawana za tzw. pracę w systemie 24 h. Oznacza to, że rodzina podopiecznego zobowiązuje się pokryć koszty wyżywienia opiekunki. Nie musimy więc wydawać zarobionych pieniędzy na jedzenie. Ale to nie oznacza, że pracodawca zgodzi się na finansowanie nam ulubionych słodyczy lub używek. Te powinniśmy kupować we własnym zakresie i respektować zasady panujące w domu seniora. Pomyślmy: czy my sami, zatrudniając opiekunkę dla naszego rodzica czy dziadka, chcielibyśmy jej finansować ciastka i czekoladki? Których dodatkowo nie możemy dać naszemu bliskiemu, bo nie powinien ich jeść ze względu na stan zdrowia?

Również własne środki higieny osobistej opiekunka osób starszych powinna finansować ze swojej kieszeni. Budżet domowy przeznacza się tylko na kosmetyki i artykuły higieniczne dla seniora. Oczywiście papier toaletowy można kupić za pieniądze od rodziny. Mowa tutaj raczej o sytuacji, kiedy opiekunka oczekuje, że będzie mogła zakupić za nie szampony, odżywki i balsamy dla siebie. Jeśli nie chcemy wydawać zarobionych pieniędzy na miejscu, dobrze jest zaopatrzyć się w zapas kosmetyków jeszcze w Polsce. Doświadczone opiekunki wiedzą jednak, że nie zawsze jest to wygodne – bagaż urasta czasami do sporych rozmiarów. Dlatego warto mieć przy sobie dodatkowe pieniądze na drobne wydatki, które mogą się trafić podczas trwania zlecenia.

praca opiekunki Niemcy

Budżet domowy według opiekunki osoby starszej

Opiekunki zatrudniane przez portal SenioPort również wiedzą, jak ważne jest pilnowanie domowego budżetu. Oto wypowiedź jednej z nich:

Anita S.: Jak jestem na nowej szteli, to wszystkie wydatki spisuję: na jedzenie, na rachunki itp. Później rodzina sama widzi, ile wydałam. Jeszcze mi się nie zdarzyło, żeby rodzina „ucinała” pieniądze na jedzenie.

Dobrym pomysłem jest także trzymanie pieniędzy z Haushaltsgeld w osobnym portfelu. Dzięki temu nie ryzykujemy, że przypadkowo wydamy je na prywatne cele. Za każdym razem zapisujmy wydatki, nawet jeśli idziemy tylko po dwie bułki do osiedlowego sklepiku. A jeżeli chcemy dokupić dla siebie coś, czego podopieczny nie jada (chociażby owoce czy orzechy), zapytajmy pracodawców, czy możemy to kupić.

Kiedy otrzymamy jakąś sumę pieniędzy, zawsze warto zapytać, na jak długo muszą nam wystarczyć. Jeżeli rodzina seniora da nam więcej gotówki, możemy oddać nadmiar lub zachować na następny miesiąc. Gdy zmieniamy inną opiekunkę osób starszych w Niemczech, postarajmy się przez pewien czas trzymać wydatki na tym samym poziomie, co ona. I koniecznie dowiedzmy się, jakie podejście do oszczędzania mają pracodawcy. Może się okazać, że nie będziemy musieli jeździć na drugi koniec miasta do najtańszego dyskontu. A codzienne zakupy zrobimy komfortowo na naszym osiedlu.