Praca w opiece w Niemczech czy w jakimkolwiek innym miejscu za granicą zawsze wiąże się z obawami. Przed nami zupełnie nowe zlecenie, obcy podopieczny, miasto, którego jeszcze nie znamy i na dodatek konieczność mówienia po niemiecku. Niepokój jest więc zupełnie zrozumiały – można go jednak zmniejszyć. Wystarczy, że odpowiednio przygotujemy się do wyjazdu i zadbamy o swoje bezpieczeństwo. Oto kilka punktów, które warto odhaczyć z listy przed wejściem do busa.

Sprawdźmy, czy agencja jest wiarygodna

Opiekunowie i opiekunki osób starszych w Niemczech szukają pracy na wiele sposobów. Jednym z nich jest korzystanie ze stron internetowych agencji. To dobra opcja, gdyż można na bieżąco sprawdzać oferty i poczytać o samej agencji. Wiele z nich ma już wieloletnie doświadczenie na rynku opieki i proponuje legalne umowy. Minus tego rozwiązania jest taki, że trzeba „na piechotę” przeszukiwać wyniki z Google. Łatwiej byłoby, gdyby wszystkie warte uwagi agencje znajdowały się w jednym miejscu, prawda? Taką opcję oferuje SenioPort. Każda firma opiekuńcza, która tutaj publikuje swoje ogłoszenia, jest sprawdzona pod kątem uczciwości.

Lepiej nie ryzykować szukania pracy na forach internetowych i w mediach społecznościowych. Nie jesteśmy w stanie zweryfikować zamieszczanych tam ogłoszeń. Często nie podają one zbyt wielu informacji na temat pracodawcy oraz podopiecznego, a w zakładce „Kontakt” znajduje się tylko numer telefonu. Takich ofert lepiej unikać.

opiekunka osób starszych w Niemczech

Praca w opiece w Niemczech: tylko z umową

Sprawdziliśmy już wybraną agencję i stwierdziliśmy, że jest godna zaufania. Teraz należy upewnić się, iż dostaniemy legalną umowę. Bez tego bowiem jesteśmy narażeni na kary finansowe (prawo pracy w Niemczech jest pod tym względem surowsze, niż w Polsce), ale też na szereg innych nieprzyjemnych konsekwencji. Dokładnie przeczytajmy umowę, zbadajmy, czy są w niej podane szczegółowe dane pracodawcy oraz warunki zatrudnienia. A przed złożeniem podpisu zapytajmy o zdanie innych opiekunów. Być może ktoś miał już do czynienia z firmą, na którą się zdecydowaliśmy i może coś o niej powiedzieć.

Zabierzmy ze sobą potrzebne dokumenty i bagaż

Konieczny będzie tutaj dowód osobisty albo paszport. Jeżeli zmagamy się z przewlekłymi dolegliwościami, warto zabrać ze sobą dokumentację medyczną wraz z aktualnymi wynikami badań. Pamiętajmy też o karcie EKUZ, dzięki której możemy korzystać z pomocy lekarskiej za granicą. Co jeszcze się przyda?

  • umowa, którą zawarliśmy z agencją opieki
  • adres i dane osobowe rodziny, u której zostaliśmy zatrudnieni
  • numery telefonów do bliskich oraz do firmy opiekuńczej

Do walizki spakujmy (oprócz dokumentów) tylko najpotrzebniejsze rzeczy. Mimo, że tęsknota za domem może być dotkliwa, ograniczmy zabieranie pamiątek. Niech to będzie jedno zdjęcie w ramce czy wyhaftowana serwetka. Weźmy ze sobą jak najwięcej wygodnych ubrań, a także coś eleganckiego – na wypadek wyjścia do restauracji czy kościoła. Przyda się również książka lub krzyżówki: kiedy senior zaśnie, będziemy mieli czym się zająć. Bardzo ważną kwestią jest podręczna apteczka. Niech znajdą się w niej leki, które zwykle bierzemy, a także coś na przeziębienie, leki przeciwbólowe, plastry opatrunkowe. Zabierzmy też portfel, a w nim kartę płatniczą i nieco gotówki. Dzięki temu nic nas nie zaskoczy, chociażby w drodze na miejsce zlecenia, gdy podczas postoju zgłodniejemy.

wyjazd do opieki w Niemczech

Podszlifujmy język niemiecki

Praca w niemieckiej opiece bez języka jest praktycznie niemożliwa. Opiekowanie się podopiecznym polega bowiem w dużej mierze na komunikacji z nim. Oczywiście kandydat do tej pracy nie musi mieć ukończonych studiów germanistycznych ani być native speakerem. Wystarczy, że potrafi mówić po niemiecku w stopniu komunikatywnym. Podstawy języka to dobra baza, żeby kształcić się dalej – zarówno przed wyjazdem na sztelę, jak i już na miejscu zlecenia. Zadbajmy więc o swoje umiejętności językowe i szlifujmy je przez cały czas. Możemy poprosić dzieci lub wnuki o pomoc, ale też samodzielnie przyswajać nowo poznane słówka. Nauka, wbrew pozorom, nie musi być nudna i trudna. W Internecie znajdziemy ciekawie zrealizowane kursy językowe, na przykład w postaci filmów. Istnieją też aplikacje na telefon, z których można korzystać w każdej wolnej chwili.

Niech nasza praca w opiece w Niemczech będzie bezpieczna

Możemy zadbać o swoje bezpieczeństwo już przed wyjazdem do Niemiec. Nasi najbliżsi z pewnością wiedzą, że zamierzamy zacząć pracę opiekuna lub opiekunki osób starszych. Tuż przed podróżą zostawmy im kilka ważnych informacji: adres i telefon nasz oraz podopiecznego, daty rozpoczęcia i zakończenia pracy oraz planowany dzień wyjazdu i powrotu. Niech rodzina lub przyjaciele regularnie wyjmują naszą pocztę ze skrzynki, a od czasu do czasu odwiedzają też nasze mieszkanie. Dzięki temu poczujemy się bezpiecznie, nawet będąc setki kilometrów od domu.