Praca w opiece w Niemczech jest coraz popularniejsza. Widać to zwłaszcza na przykładzie rosnącej liczby agencji, które oferują takie zatrudnienie. Polki i Polacy są dziś bardziej świadomi tego, jakie zagrożenia niesie za sobą praca na czarno. Agencje opieki muszą się więc wykazywać pomysłowością, żeby przyciągnąć do siebie pracowników. W tym celu stosują różne, nie zawsze etyczne metody. W jakich sytuacjach powinna się nam zapalić czerwona lampka? Kiedy należy podejrzewać, że to, co oferuje agencja, nie do końca jest zgodne z prawdą? I wreszcie – jak znaleźć uczciwą firmę opiekuńczą? W dzisiejszym artykule odpowiemy na te pytania.

Praca w opiece w Niemczech: oczekiwania kontra rzeczywistość

Opiekunki pracujące w Niemczech doskonale wiedzą, że ich zawód jest związany z konkretnymi wymaganiami. Obowiązki są nierzadko trudne i czasochłonne, dlatego każda z opiekunek oczekuje, że oferta pracy spełni jej oczekiwania. Wybierając się do pracy za granicę, chcemy mieć legalną umowę, pewny transport i zakwaterowanie. Zdarza się jednak, że w pierwszej kolejności zwracamy uwagę na wynagrodzenie. Jeśli wydaje nam się atrakcyjne, często zapominamy o dokładniejszym sprawdzeniu oferty. A warto to zrobić, gdyż niekiedy agencje mogą wprowadzać w błąd potencjalnych opiekunów. Na co zwrócić uwagę?

praca w opiece

Agencja, która nie wymaga znajomości języka niemieckiego

Jeśli miła pani po drugiej stronie linii telefonicznej mówi nam: „tak, jest praca w Niemczech, nie trzeba znać języka” – jaka jest nasza reakcja? W pierwszej chwili się cieszymy, zwłaszcza, gdy nie do końca opanowaliśmy te wszystkie słówka, czasy i tryby. Dopiero po jakimś czasie zaczynamy się zastanawiać, czy aby na pewno niemiecki jest zupełnie niepotrzebny. Nawet, jeśli nasz podopieczny potrafi trochę mówić po polsku, to jak dogadamy się z jego rodziną? Nie mówiąc już o tym, że trzeba przecież wychodzić po zakupy czy na pocztę, a czasami zadzwonić do lekarza seniora czy porozmawiać z Pflegedienst. Osoby, które spotkamy, raczej nie będą umiały mówić w naszym ojczystym języku. Zatem – do pracy opiekunki w Niemczech potrzebna jest znajomość języka niemieckiego.

Wciąż jednak możemy natknąć się na oferty, w których nie ma podanej informacji o tym, czy pracodawca wymaga znajomości języka. Niektóre natomiast od razu informują, że znajomość niemieckiego nie jest potrzebna do pracy u nich. Dlaczego tak jest? W ten sposób nieuczciwe agencje przyciągają do siebie większą liczbę opiekunów, także tych, którzy nie znają języka. Niestety, później oni sami na tym cierpią. Kiedy wyjadą już do pracy w opiece osób starszych w Niemczech, okazuje się, że nie są w stanie poradzić sobie z codziennymi obowiązkami. Jak zatem rozpoznać uczciwą agencję? Sprawdźmy, czy oferuje lekcje języka niemieckiego. Każdy opiekun powinien znać go w stopniu co najmniej podstawowym, a jeśli chce się douczyć, agencja mu w tym pomoże.

Sprawdźmy, czy oferty pracy podają wynagrodzenie netto

Zdarza się, że na swoich stronach agencje nie podają wysokości wynagrodzeń. Oczywiście zawsze można o nie zapytać, ale skupmy się głównie na tych ofertach pracy, które mają wyszczególnioną wysokość wypłaty. Warto sprawdzić, czy podana suma jest kwotą brutto, czy netto. Od kwoty brutto trzeba bowiem odliczyć składki, ale zwykle próżno szukać o tym informacji na stronie agencji. Firmy stosują taki trik z prostego powodu: wyższa suma w ofercie pracy wygląda o wiele bardziej atrakcyjnie. Okazuje się jednak, że pieniądze, które dostaniemy „na rękę”, to suma znacząco niższa od tego, czego oczekujemy. Znajdźmy więc miejsce, w którym podawane są jedynie kwoty netto, a zamieszczane oferty są z różnych agencji. Takie miejsce to chociażby SenioPort – tutaj nie ma nic do ukrycia.

oferty pracy dla opiekunek

Czy praca w opiece w Niemczech wymaga tyle formalności?

Wyjazd do pracy za granicę wymaga przygotowania. Jego nieodłączną częścią są formalności, których trzeba dopilnować. Nie warto korzystać z usług agencji, która zostawia nas ze wszystkim samych. Dobra firma nie tylko zapewni nam zakwaterowanie oraz transport na miejsce zlecenia i z powrotem, ale też wsparcie w zakresie dopełniania kwestii formalnych. Wiele z nich zajmie się tym samodzielnie. Nie będziemy musieli wtedy martwić się ubezpieczeniem, składkami i dokumentami koniecznymi do wyjazdu. Jedyne, na co powinniśmy się przygotować, to proces rekrutacyjny. Rozmowy są bowiem potrzebne, żeby rekruterzy mogli sprawdzić nasze kompetencje i doświadczenie.

Uważajmy więc, jeśli dana agencja proponuje pracę w opiece w Niemczech od zaraz, bez żadnych formalności, z bardzo krótką rekrutacją. Zwykle są to bardzo interesujące oferty, na które na pewno odpowie duża liczba opiekunów. Nie uda ich się jednak zweryfikować, także pod kątem przygotowania do pracy opiekuna. A o tym sam opiekun przekona się już w trakcie pierwszych dni na szteli. Pamiętajmy więc, że „atrakcyjna” oferta niekoniecznie musi oznaczać doskonałej pracy. Być może agencji uda się nas skusić, wyjedziemy do pracy, ale szybko zrezygnujemy. Rozwiązaniem jest podjęcie współpracy z dobrą agencją. Tam znajdziemy stabilne zatrudnienie, a informacje, które otrzymamy, będą jasne, klarowne i prawdziwe.