Współpraca z agencją opieki to dobry wybór dla każdej opiekunki osób starszych. Dzięki temu nie musimy się martwić o bezpieczeństwo pracy. Dodatkowo konsultanci pomogą nam w załatwieniu formalności, a także w przypadku napotkania trudności. Dobra agencja opieki zaproponuje nam ofertę dopasowaną do naszych potrzeb i umiejętności. Pewność otrzymania wynagrodzenia, wysoki komfort pracy oraz legalna umowa – czego chcieć więcej? Okazuje się, że mimo wszystko agencja agencji nierówna. Poniżej znajdziemy kilka porad odnośnie szukania firmy opiekuńczej. Jakimi kryteriami kierować się przy wyborze?

Sprawdźmy, czy z agencją łatwo się skontaktować

Posiadanie adresu mailowego i numeru telefonu to nie wszystko. Zdarza się, że przedstawiciele agencji mimo tego są nieuchwytni. Poszukując dla siebie odpowiedniej firmy opiekuńczej, zwróćmy więc uwagę na to, czy (i jak) odpowiada na kontakt z naszej strony. Dobrym ruchem jest też sprawdzenie, ile dana agencja opieki ma oddziałów i na jakich zasadach one funkcjonują. Dowiedzmy się, czy firma rekrutująca opiekunów i opiekunki do Niemiec prowadzi też oddziały mobilne. Jeśli na stronie są adresy oddziałów, ale trudno się z nimi skontaktować, lepiej uważać. Podsumowując: im więcej możliwości kontaktu z konsultantem agencji, tym lepiej. Zdarza się jednak, że niektóre firmy zawężają swoją działalność na przykład do jednego regionu – i to też jest w porządku. Warto więc szukać agencji, której profil i zasięg najbardziej nam odpowiada.

opiekunki Niemcy forum

Agencja opieki powinna oferować naukę języka niemieckiego

Znajomość języka niemieckiego jest podstawą w pracy w opiece nad osobami starszymi w Niemczech. Im lepiej umiemy mówić po niemiecku, tym większą mamy szansę na lepiej płatną pracę. Oprócz tego będzie nam łatwiej nawiązać kontakt nie tylko z podopiecznym, ale też z jego rodziną. Nie sprawi nam też problemu dogadanie się w sklepie czy na poczcie. Agencje publikujące ogłoszenia na SenioPort doskonale o tym wiedzą, dlatego wiele z nich oferuje opiekunom i opiekunkom darmowe lekcje języka niemieckiego. Zwykle są one prowadzone online i mają formę filmów edukacyjnych lub regularnie publikowanych wpisów blogowych. Zdarza się, że kursy niemieckiego odbywają się w oddziałach firmy albo za pośrednictwem komunikatorów internetowych.

Jeszcze przed wyborem agencji dobrze jest zapoznać się z zasadami organizowania kursów językowych. Warto zapytać o to chociażby na forum opiekunek w Niemczech – być może ktoś już korzystał z kursu w danej firmie. Dzięki temu unikniemy niespodzianek, jak na przykład konieczność zapłaty za lekcje, i dowiemy się, na jakim poziomie są one prowadzone.

Praca w opiece seniora a ZUS

Większość umów oferowanych opiekunom i opiekunkom seniorów to umowy-zlecenie. Dobrze jest jednak wiedzieć, że składki ZUS, które co miesiąc odprowadza agencja, mogą się między sobą różnić. Zdarza się, że dana firma proponuje tylko minimalne, prawnie uregulowane składki. Na rynku istnieją też agencje, które dają opiekunkom wybór. W rezultacie pracownicy mogą wybrać „mały” ZUS, czyli składki od pensji minimalnej, albo „duży” ZUS – od średniej krajowej. Każda z opcji ma oczywiście swoje plusy i minusy. W przypadku pierwszej dostaniemy więcej pieniędzy na rękę, ale za to emerytura będzie mniejsza. „Duży” ZUS natomiast zapewnia większe zabezpieczenie emerytalne. Zanim więc podejmiemy pracę w opiece seniora, dowiedzmy się, jaką wysokość składek proponuje wybrana przez nas agencja.

opieka nad osobami starszymi

Wsparcie ze strony agencji jest bardzo ważne

Kiedy wyjeżdżamy do pracy za granicę, chcemy czuć się bezpiecznie. Może się bowiem zdarzyć, że będziemy potrzebować pomocy – do kogo się wtedy zwrócimy? Już podczas rekrutacji powinniśmy wiedzieć, z kim możemy się skontaktować w razie potrzeby. Dobra agencja opieki wyznaczy nam koordynatora. Z nim będziemy rozmawiać w trakcie zawierania umowy i organizowania wyjazdu, a także później – już na szteli. Kontakt z koordynatorem bywa bezcenny, zwłaszcza jeśli po przyjeździe na miejsce wystąpią nieoczekiwane trudności. Zdarza się, że agencje dają opiekunom kontakt do konsultanta na terenie Niemiec. Jeżeli nie otrzymaliśmy żadnych informacji, dobrze jest zapytać, z kim możemy się kontaktować.

Dobra agencja opieki umożliwia opiekunom rozwój

Jeśli chcemy otrzymywać coraz lepsze oferty pracy w opiece nad osobami starszymi, dobrze jest podnosić swoje umiejętności. Dobre agencje wychodzą więc naprzeciw oczekiwaniom opiekunów, organizując branżowe szkolenia. Dotyczą one przede wszystkim wiedzy na temat chorób wieku starczego i postępowania z chorymi seniorami. Na zajęciach dowiemy się, jak możemy wykorzystać swoje dobre strony w pracy w opiece. Dowiedzmy się więc, czy upatrzona agencja organizuje kursy dla opiekunek i czy udostępnia materiały szkoleniowe. Upewnijmy się też, że na zakończenie szkolenia otrzymamy stosowny certyfikat. Dzięki niemu będziemy mogli starać się o coraz lepiej płatne zlecenia.